Co je s vojínem Kingem? KLDR s námi nemluví, tvrdí americká diplomacie
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Mezi americkou diplomacií a Severní Koreou se zatím neuskutečnila žádná „podstatná komunikace“ na téma vojáka Travise Kinga, který minulý týden vstoupil do KLDR. Podle agentury Reuters to dnes uvedl mluvčí amerického ministerstva zahraničí. KLDR o věci jedná s představiteli OSN, uvedl předtím britský velitel mezinárodní mise v regionu.
Američtí činitelé minulý týden uváděli, že se snaží různými cestami navázat kontakt se Severokorejci, ovšem marně. Mluvčí ministerstva zahraničí Matthew Miller dnes dodal, že Washington nedostal žádnou odpověď na žádosti o informace ohledně toho, kde se King nachází a v jakém je stavu.
Třiadvacetiletý americký vojín minulé úterý přešel demarkační linii oddělující Jižní a Severní Koreu při exkurzi v pohraniční vesnici Pchanmundžom, která se nachází v přísně střeženém demilitarizovaném pásmu. Není jasné, zda chtěl do KLDR emigrovat, nebo zda doufá, že se ze země ovládané diktátorem Kim Čong-unem vrátí. V USA mu hrozilo propuštění ze služby poté, co byl v Jižní Koreji ve vězení za napadení.
Britský generál Andrew Harrison působící v Jižní Koreji pod hlavičkou OSN dnes médiím řekl, že se severokorejskou armádou o americkém vojákovi začalo jednat velitelství regionální mise OSN. Dodal, že blaho Kinga je nadále prioritou, podrobnosti o jednání neuvedl s ohledem na „složitost situace“ a „delikátní charakter jednání“, napsala agentura AFP.
„Diskuse s Korejskou lidovou armádou byly zahájeny prostřednictvím mechanismu dohody o příměří,“ řekl Harrison s odkazem na příměří, které v roce 1953 ukončilo násilnosti mezi Severní a Jižní Koreou. Tehdejší dohoda dává Velitelství OSN možnost jednat se severokorejskou armádou. Generál zdůraznil, že incident je nadále předmětem vyšetřování.
King působí v armádě od roku 2021 a jako specialista na průzkum byl nasazen u americké jednotky v Jižní Koreji. Tam byl ale odsouzen za napadení a strávil téměř dva měsíce ve vězení. Po nedávném propuštění se měl vrátit do vlasti na základnu Fort Bliss v Texasu, kde ho podle AP mělo čekat disciplinární řízení a možné propuštění ze služby.