Vzestup soukromých armád jen přispěje k chaosu v Rusku, tvrdí američtí generálové
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Objevují se zprávy, že v Rusku vznikají další soukromé vojenské skupiny. Generálporučík ve výslužbě Mark Hertling poznamenal, že akorát „přispějí k chaosu“, kdyby se vláda ruského prezidenta Vladimira Putina zhroutila, píše web Newsweek. Podle bývalého generála Bena Hodgese v Rusku chybí soudržná vojenská struktura.
Hertling své postřehy napsal na twitteru, kde zároveň reagoval na Sergeje Sumlenného, východoevropského experta, který napsal: „Na ruských sociálních sítích se objevují zprávy, že společnosti jako Gazprom, Rosněfť a další zakládají vlastní soukromé vojenské skupiny. Ruské elity se připravují na scénář vojenské porážky Ruska a následné mocenské vakuum.“
This is a critically important observation by @sumlenny on the growing presence of PMCs in Russia. These private organizations without military standard will contribute to chaos within Russia should Putin’s govt collapse. https://t.co/n6AOxBvs8k
— MarkHertling (@MarkHertling) March 11, 2023
„Toto je kriticky důležitý postřeh o rostoucí přítomnosti žoldnéřských skupin v Rusku. Tyto soukromé organizace bez vojenského standardu přispějí k chaosu v Rusku, pokud by se Putinova vláda zhroutila,“ reagoval na Sumlenného bývalý generálporučík americké armády Mark Hertling.
Podobně mluvil i bývalý armádní generál USA Ben Hodges, který pro Newsweek uvedl: „Další soukromé vojenské společnosti předvídají kolaps Ruska…Sečteno a podtrženo, v Rusku chybí soudržná vojenská struktura.“
O možnosti zhroucení Ruska v důsledku Putinovy invaze někteří pravidelně diskutovali o tom, co představuje ukrajinské vítězství, protože západní země nadále poskytují válkou zničené zemi vojenskou pomoc, píše Newsweek. Loni v červnu francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že Západ by neměl „ponižovat“ Putina, aby si zachoval šanci na potenciální diplomatické řešení. Minulý měsíc, když hovořil s francouzskými médii, Macron navrhl, že Rusko by mělo být „poraženo, ale ne rozdrceno“.
V posledních měsících dosahuje ruský oligarcha Jevgenij Prigožin, který založil polovojenskou jednotku Wagnerovci, významných vojenských zisků u Bakhmutu, průmyslového města v ukrajinské Doněcké oblasti. Wagnerovým jednotkám bylo připisováno, že jsou hlavním faktorem nedávných úspěchů Ruska ve válce na Ukrajině.
Mezitím Prigožin několikrát veřejně žádal ruskou formální armádu, aby pomohla jeho vojákům s větším množstvím munice, aby mohli pokračovat v útoku na Bachmut. Tyto veřejné prosby však vedly k tomu, že Kreml odřízl Prigožina od všech komunikačních kanálů ruské vlády.
„Spekulace o tom, co by se mohlo nebo nemuselo stát, kdyby Putin padl, jsou jen spekulace. Ve skutečnosti nemáme žádný způsob, jak zjistit, jak je zranitelný, nebo jak bude vypadat postputinovské Rusko a které skupiny a jednotlivci budou utvářet jeho budoucnost,“ řekl odborník Rajan Menon, ředitel programu Velké strategie v Defence Priorities