Prigožin minul krále
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
„Zaútočíš-li na krále, raději nemiň,“ je rada gangstera Omara Littlea ze seriálu The Wire - Špína Baltimoru nepřátelskému kriminálníkovi. Za rebelii proti králi lze totiž zaplatit pouze tu nejvyšší cenu. Poučka by se také dala parafrázovat jako „puče se mají dotahovat do konce“. Před dvěma měsíci Jevgenij Prigožin, šéf žoldnéřské skupiny Wagner, minul a opustil svůj převrat v polovině. Před třemi dny naplnil svůj osud a zemřel při pádu soukromého letadla. Málokdo pochybuje, že se nejednalo o nešťastnou náhodu. Takováto akce se nemohla odehrát bez souhlasu samotného Vladimira Putina.
Stále není jasné, proč se wagnerovci na začátku léta vydali pochodem na Moskvu ani proč se v polovině otočili a odešli zpět na základny. Nicméně Prigožinova smrt vyvrací konspirační teorii, že vše bylo předem naplánované a cílem akce bylo odhalit zrádce. Leda že tím odhaleným zrádcem byl sám Prigožin.
Zabití Prigožina dokazuje, že Rusko je až klišoidně mafiánský stát. Ve správné gangsterce kmotr rodiny nezabije zrádce ihned po odhalení, ale teprve po nějaké době, ať už aby ho mučil stresem, ukolébal falešným pocitem bezpečí, či mu umožnil dát si pozemské věci do pořádku.
Putin dokonce vystřihl Prigožinovi mafiánskou poklonu. „Prigožina jsem znal dlouho, od počátku 90. let. Měl těžkou cestu v životě a dopustil se vážných chyb. Ale dosáhl výsledků – pro sebe, a když jsem je po něm chtěl, tak i pro ruskou věc,“ prohlásil. Přesně ve stylu bosse, který vychvaluje protivníka, jehož smrt nařídil.
Co to všechno znamená pro Putinovu budoucnost? V podstatě jsou dvě školy myšlení. Jedna praví, že Prigožinova smrt Putina posílí. Zbavil se nejvážnější hrozby. Nevypočitatelného lídra soukromé armády, který již jednou proti němu pozvedl zbraně. Slouží to zároveň jako varování ostatním možným vzbouřencům.
Historickou paralelou je noc dlouhých nožů, Hitlerova eliminace možných protivníků v Německu. Namířená byla především proti polovojenským jednotkám nacistické strany SA. Hitler je začal považovat za příliš nezávislé a nezvladatelné. Proto nechal jejich šéfa Ernsta Röhma a další velitele zavraždit. To vedlo k upevnění Hitlerovy moci. Nakonec Hitlera odstavil až sám Hitler, když spáchal sebevraždu v bunkru pod téměř dobytým Berlínem.
Druhá teorie je, že zabití Prigožina naopak odhalilo Putinovu slabost. Silný lídr nepotřebuje vraždit pokoutně své protivníky, jelikož se ho automaticky bojí. Podle experta na Rusko Marka Galeottiho to ruské elity budou brát jako důkaz Putinovy vražedné nevypočitatelnosti. Největší nebezpečí Putinovi nehrozí od zbytků liberální opozice, ale od pragmatických elit, které musejí zvažovat, jestli je bezpečnější žít s Putinem, či bez něj. Psychopatické mafiánské Putinovo chování je argumentem pro život bez něj.
Galeotti si nemyslí, že odstranění Putina je na spadnutí, ale po tomto týdnu jeho pravděpodobnost zase nepatrně vzrostla. A budoucí vzbouřenec bude vědět, že musí mířit přesně.