TRESTNÍ OZNÁMENÍ NA BABIŠE

Babiš: Dluhopisů se zbavovat nebudu. Stačí, že se zbavím firmy

TRESTNÍ OZNÁMENÍ NA BABIŠE
Babiš: Dluhopisů se zbavovat nebudu. Stačí, že se zbavím firmy

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr financí Andrej Babiš se nebude zbavovat jednokorunových dluhopisů, které mu díky mezeře v zákoně pomohly ušetřit miliony korun na daních. Kvůli tomu na něho přitom tento týden přišlo trestní oznámení, o čemž jako první ve středu informoval deník Echo24. Podle Babiše není potřeba se dluhopisů zbavovat, protože se tak jako tak bude muset zbavit Agrofertu. Vicepremiér to uvedl v rozhovoru, který v sobotu zveřejnil deník Právo.

Přestože se Babiš rád profiluje jako bojovník proti daňovým únikům, sám využil mezeru v zákoně. Šéf hnutí ANO si totiž před více než čtyřmi lety od svého holdingu Agrofert odkoupil miliardy jednokorunových dluhopisů. Podle tehdejší legislativy nemusel jako fyzická osoba výnosy z úroků danit a dodnes si z těchto dluhopisů přijde na 90 milionů korun ročně.

Deník Echo24 ve středu upozornil, že na Babiše kvůli dluhopisům přišlo trestní oznámení. Babiš na to reagoval tvrzením, že tento deník je zaměřený vůči jeho osobě a že je propojený s lidmi, kteří píší anonymní trestní oznámení podávaná na jeho osobu. „V pondělí to někdo podal na policii a Echo už to má,“ uvedl ve středečním vysílání České televize.

‚Další politický útok‘

Ve stejném duchu se vyjádřil i v aktuálním rozhovoru pro deník Právo. „Domnívám se, že i za tímto třetím, v podstatě anonymním oznámením stojí bývalí zhrzení zaměstnanci, ať už z financí, nebo z Mafry, kteří pak přešli do rádoby nezávislých webů s nejasným financováním. Trestní oznámení jsem nečetl a ani mě nezajímá. Je to další politický útok,“ uvedl Babiš s dovětkem, že v souvislosti s dluhopisy nijak neporušil zákon.

Babiš zároveň poukázal na to, že v době, kdy k nákupu dluhopisů došlo – tedy v roce 2012 – nebyl v politice. Lidé by ho prý měli posuzovat až podle jeho politického angažmá.

Andrej Babiš. - Foto: Jan Zatorsky

Na dotaz, jestli se zmiňovaných dluhopisů zbaví aspoň teď, když zastává post ministra financí, však Babiš odpověděl zamítavě. „Nevidím důvod, proč bych to měl dělat. Nyní se kvůli politice a zákonu o střetu zájmů zbavuji celé firmy,“ řekl deníku Právo.

Babiš tak narážel na blížící se hlasování Poslanecké sněmovny, ve kterém se bude rozhodovat o dalším osudu novely zákona o střetu zájmů, takzvaného „lex Babiš“. Prezident Miloš Zeman tento zákon loni v prosinci vetoval, očekává se však, že sněmovna při lednovém hlasování jeho veto zvrátí.

Ministr už loni na podzim uvedl, že pokud sněmovna novelu schválí, zbaví se svého holdingu Afrogert. Tento týden své stanovisko upřesnil, když uvedl, že Agrofert převede do svěřenského fondu. Definitivně se má v tomto ohledu vyjádřit do konce ledna.

‚Nebylo to solidární a morální‘

Trestní oznámení pro krácení daně a porušení povinnosti při správě cizího majetku přijala policie v pondělí kolem poledne. Nyní musí prošetřit, zda skutečně došlo ke spáchání trestného činu. Jednokorunové dluhopisy představovaly unikátní nástroj daňové optimalizace a Andrej Babiš ho využil v mimořádném rozsahu, jak už dříve upozornil v komentáři ekonomický novinář Miroslav Motejlek. Klíčové slovo však mají v tomto ohledu finanční úřady, které nejspíš proti svému šéfovi nepůjdou.

Dluhopisů s nominální hodnotou jedné koruny vydal ke konci roku 2012 Agrofert tři miliardy kusů, a to s úrokem 6 procent a s platností na 10 let. Jako fyzická osoba je nakoupil nynější šéf státní kasy. Dnes vlastní přes 1,5 miliardy kusů těchto dluhopisů. Ročně mu tak vynáší okolo 90 milionů korun. Jde zřejmě o jeho největší soukromý příjem. A ačkoli sám hlásá, že daně se platit mají, on sám je z těchto výnosů neodvádí. Jen za minulý rok tak na daních ušetří 13,5 milionu korun.

Postup šéfa Agrofertu kritizoval na prosincové schůzi sněmovny koaliční poslanec Antonín Seďa z ČSSD, podle kterého by měl Babiš jít lidem příkladem. „Nedávno jste se vyjádřil, že z důvodu zabránění vývozu kapitálu do zahraničí zrušíte zdanění dividend. Sám přitom coby podnikatel jste využil díry v zákoně, abyste nemusel odvádět daň do státní pokladny, které dnes šéfujete. Ano, nebylo to protizákonné, ale rozhodně to nebylo solidární a morální,“ prohlásil poslanec.

, vb