Vědci z ČVUT a Akademie věd

Český vynález vyrobí vodu ze vzduchu. Pomůže v boji se suchem?

Vědci z ČVUT a Akademie věd
Český vynález vyrobí vodu ze vzduchu. Pomůže v boji se suchem?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

S výstavbou vlastního pavilonu a vývojem technologie na výrobu vody ze vzduchu pomocí solárních panelů počítá koncepce české účasti na světové výstavě v Dubaji v roce 2020. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) jmenoval generálním komisařem pro Expo Dubaj Jiřího Františka Potužníka, který šéfoval už českému zastoupení na světové výstavě v Miláně a na jaře zvítězil ve výběrovém řízení pro nadcházející Expo.

„Myslím, že nápad, se kterým jdeme, je opravdu pozoruhodný. My do Dubaje, kde voda je šestkrát dražší než benzín, přijíždíme s nápadem, jak vyrábět vodu ze vzduchu za pomoci solární energie,“ řekl po pondělním jednání vlády novinářům Zaorálek. Poznamenal, že čeští vědci se pokusí zkompletovat sadu vynálezů tak, aby Česko v Dubaji mohlo vybudovat oázu v poušti.

Podle šéfa české diplomacie na obdobných technologiích pracují i vědci kalifornské univerzity Berkeley či v Nizozemsku, jde ale i o náklady, za které budou dostupné.

Potužník ČTK řekl, že ministři o koncepci, kterou navrhl, podrobně debatovali. Znovu by měl o postupu příprav Potužník informovat kabinet zhruba za půl roku. Na projektu se budou podílet České vysoké učení technické (ČVUT) a Akademie věd ČR.

Ilustrační foto: Shutterstock

Pavilon by podle návrhu měl mít podobu obřího deštníku, jehož střecha by byla osazena solárními panely a současně stínila půdu, kterou by zavlažovala vyrobená voda a pomáhala tak růstu mechu kultivujícího poušť. Na vývoji mechu spolupracují podle Zaorálka čeští vědci s Izraelci.

Všeobecná světová výstava se uskuteční v Dubaji za tři roky, v regionu Středního východu, Afriky a jižní Asie půjde o první takovou akci. Ústředním tématem bude „Spojování myšlenek, vytváření budoucnosti“.

Náklady na pavilon a expozici měly činit 250 milionů korun, další desítky milionů by podle návrhu mohly být investovány do okolí české budovy a doprovodných programů. „Přímo z rozpočtu počítá projekt se 160 miliony korun, 70 milionů zůstalo z Milána jako nevyčerpaná úspora, kterou bychom chtěli vyčerpat, a 20 milionů seženu ze soukromých zdrojů, podobně jako to bylo v Miláně,“ popsal Potužník finanční zdroje projektu. Podle Zaorálka se náklady státu na světové výstavy snižují, protože se daří zapojovat soukromé investory.

Voda byla jedním z klíčových témat českého pavilonu už v Miláně. Smontovaný byl z recyklovatelných modulů, které vyrobila vizovická firma Koma. Návštěvníci se v pavilonu seznamovali s Českou republikou, jejími kraji a českými úspěchy ve vědě a v moderních technologiích.

,

28. června 2017