Šestihranné mraky

Záhada bermudského trojúhelníku vyřešena, tvrdí meteorologové

Šestihranné mraky
Záhada bermudského trojúhelníku vyřešena, tvrdí meteorologové

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Mizející lodě, ztracená letadla, nevysvětlitelné nehody – tzv. Bermudský trojúhelník byl odjakživa oblíbeným tématem spisovatelů, ale i vědců, kteří chtějí na jeho tajemství přijít. Američtí vědci nyní podle serveru The Telegraph prý na záhadu přišli – mohou za to unikátní šestihranné mraky.

Bermudský trojúhelník je oblast o rozloze více než milion kilometrů čtverečních, které se nachází mezi Floridou, Portorikem a Bermudami. Trojúhelník je notoricky známý kvůli lodím a letadlům, které v oblasti beze stopy zmizely, což napomáhá konspirativcům, kteří hledají příčinu v mimozemských civilizacích a parapsychologických dimenzích. Spíše se však nabízí pragmatičtější důvody, jako je častý výskyt tornád a hurikánů, členité oceánské dno či to, že se jedná o dopravně velmi frekventovanou oblast.

Američtí meteorologové v dokumentu na Science Channel však přichází z jiným vysvětlením. V regionu je podle nich velký výskyt mraků nezvyklého tvaru. Tyto mraky prý způsobují časté nehody lodí a letadel.

Šestihranné mraky, které mají v průměrů 30 až 80 kilometrů, mohou podle nich způsobit silné lokalizované větry, které mohou lodě a letadla nepříjemně překvapit.

„Tento typ šestihranných mraků nad oceánem jsou v podstatě jakési ,vzduchové bomby‘,“ řekl Randy Cerveny z Arizona State University. Ze spodní části mraků podle něj k oceánu míří ostrý vítr, který způsobí masivní vlny, ty se pak mohou spojit s dalšími a stát se smrtícími. Kritici meteorologům vyčítají, že k podobným jevům dochází i v jiných částech planety.

, ly

27. října 2016