V Praze na náplavce slaví až 22 tisíc lidí. Krnáčové se omezení moc nezdá
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Dříve klidná místa podél Vltavy v centru Prahy se v posledních letech rychle proměnila a stala se centrem zábavy, kde se v letních měsících schází tisíce Pražanů a turistů. Zatímco ti příchozí se na nábřeží řeky baví, místní obyvatelé si stěžují, že náplavka se stává prakticky festivalovým parkem s nepřetržitým provozem.
Největším problémem je aktuálně náplavka u Rašínova nábřeží. Ta má od magistrátu, pro nějž ji spravuje firma Trade Center Praha (TCP), výjimku a noční klid je zde prodloužen až do půlnoci. Zatímco městská část Prahy 2 v této souvislosti navrhuje stejnou zavírací dobu, jako mají okolní zahrádky, tedy 22 hodin a dále omezení počtu akcí, magistrát takovému řešení zatím moc nakloněný není. Na ušlý zisk si kvůli delší otevírací době navíc podle radního Prahy 2 za TOP 09 Martina Víška stěžují i podnikatelé.
„Interpelovali jsme paní primátorku. A do konce dubna čekáme odpověď. Náplavka nám totiž právě ožívá a někdy se tam sejde až 22 tisíc lidí. Nechceme ji uzavřít nebo tam povolovat jen soukromé akce, ale chceme najít způsob koexistence,“ řekl pro Echo24 radní Víšek. Stížností jak na městskou část, tak na policii podle něj přicházejí měsíčně desítky.
Podle firmy TCP jsou však pravidla nastavená tak, aby k porušování nočního klidu nedocházelo. „Konkrétně to znamená ukončení produkce ve 22 hodin a provozů na náplavce ve 24 hodin,“ uvedl pro Echo24 koordinátor správy náplavek Jan Nejedlý. V opačném případě se podle něj problém řeší v součinnosti s Městskou policií a Policií ČR.
Pokud bydlíte v centru, s hlukem počítejte
Jednání mezi zástupci městské části a primátorkou Adrianou Krnáčovou (ANO) proběhlo koncem března. Primátorka podle Víška na jednání řekla, že nehodlá podniknout žádné kroky, protože tam chodí její přátelé a jí samotné vyhovuje, že náplavka takto žije. To však Krnáčová odmítá a pro Echo24 potvrdila, že má již domluvené schůzky s provozovateli i společností TCP, jež náplavky v Praze spravuje.
„To je absolutní nesmysl. Nevím, co slyšel pan Víšek, ale už na jednání jsem jasně řekla, že se tím budu zabývat a to také dělám. Kontaktovala jsem všechny provozovatele na Rašínově nábřeží a o celé situaci s nimi budu jednat. Samozřejmě, že jsem ráda, že náplavka žije, ale to neznamená, že tím musí soustavně trpět obyvatelé přilehlých ulic,“ uvedla pro Echo24 Krnáčová.
Dále řekla, že se do oblasti ve večerních hodinách sama podívá, aby zjistila, zda je situace skutečně tak neúnosná, jak lidé bydlící v oblasti popisují. Zda skončí výjimka nočního klidu do půlnoci nebo k jak razantnímu omezení akcí dojde, však zatím neupřesnila.
Zároveň je podle ní třeba si uvědomit, že bydlení v centru automaticky přináší větší hluk. „Pokud bydlíte v centru jakéhokoliv světového velkoměsta, musíte počítat i větším hlukem. Rozhodně si ale nemyslím, že bychom tu měli nějaký plošný problém s hlukem v Praze,“ dodala pro Echo24 Adriana Krnáčová.
Praha 2 chce regulaci PM klubu
Rušení nočního klidu je podle Martina Víška problémem i v Trojické ulici u nočního klubu PM, který několikrát do týdne plánuje soukromé akce. „Klub PM už se řeší více jak sedm let, navrhli jsme magistrátu legislativní změnu vyhláškou, která by regulovala otevírací dobu podniků v lokalitě,“ řekl pro Echo24 Víšek s tím, že provozovatel se tváří, že se před jeho klubem nic neděje. Navíc zde musí být podle Víška neustálý dohled policie, ta však často argumentuje, že nemá na stálý dozor v ulici vedoucí přímo na náplavku dostatek lidí.
I tuto situaci plánuje Adriana Krnáčová řešit. „Spojila jsem se s majitelem domu, který zároveň provozuje i PM klub a koncem května se sejdeme. Také jsem osobně vyzvala vedení Městské policie, aby na pořádek v Trojické strážníci pravidelně dohlíželi, takže předpokládám, že se ta situace zlepší. Řešit to formou vyhlášky pro konkrétní klub je nesmysl, musela by regulovat celé území nebo lokalitu. Je přeci nerozum stanovit vyhláškou nějaká pravidla, aby o několik ulic vedle fungovala jiná,“ uvedla pro Echo24 Krnáčová.
Manažer provozu klubu Pavel Procházka přiznává, že taková vyhláška by pro jeho klub byla likvidační. „Sám jsem nikdy svědkem rušení nočního klidu nebyl. Tu a tam před klubem stojí lidi, ale nijak tam neřvou,“ řekl pro Echo24 Procházka s tím, že proti tomu, aby lidé chodili ven se snaží bojovat třeba zavedením vratného vstupné, což znamená, že pokud klub jednou opustíte, při návratu musíte zaplatit znovu. A podle Procházky to funguje.