Boj Bruselu s živočišnými a rostlinnými migranty

EU nařídila omezovat bolševníky, ondatry nebo akáty. Myslivci a včelaři se ohrazují

ilustrační foto - pixabay
Boj Bruselu s živočišnými a rostlinnými migranty
EU nařídila omezovat bolševníky, ondatry nebo akáty. Myslivci a včelaři se ohrazují

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Evropská komise přidala do seznamu nepůvodních invazivních druhů nově dalších devět rostlin a tři živočichy, mezi nimi ondatru a bolševník, řekla ve středu za ministerstvo životního prostředí Dominika Pospíšilová. Tyto druhy se nemají hromadně likvidovat, pouze ve volné přírodě omezovat. Jak omezení budou vypadat, si každý stát určuje sám.

Česká republika však zatím žádnou legislativu nepřijala, dovoz invazních druhů tak zatím kontrolují na pražském letišti veterináři. Členovi zahraniční komise Českomoravské myslivecké jednoty (CMMJ) Bohumilu Strakovi (TOP 09) se nelíbí, že na to úřad neupozornil dříve. Že ministerstvo nekomunikovalo, mu vyčítá i Český zahrádkářský svaz.

„Ministerstvo životního prostředí by na nás chtělo uplatňovat nejradši jen sankce a nějak nás regulovat, ale to je špatně. Podle Českomoravské myslivecké jednoty by mělo dostatečně informovat a provádět mezi těmi, kterých se to týká, tedy mezi námi hospodáři, provádět osvětu. A to podle nás nedělá,“ dodal Straka, který se mimo jiné prezentuje jako myslivec, rybář, předseda 60 000 sokolníků 80 zemí celého světa a zastánce drobných hospodářů v krajině, pro deník Echo24.

Tajemník Českého svazu včelařů Petr Šerák naopak tvrdí, že s nimi Ministerstvo životního prostředí jedná a vede diskuzi. Zatím však nedošlo k žádným finálním dohodám. „My bychom například akát chtěli nechat tak, jak je, protože z něj v České republice máme 15 % medu z celé tuzemské produkce. Vadí nám ale třeba sršeň asijská. V tomto směru zatím vůbec nevíme, jak se přesně vůči sršni bude postupovat, kdo ji bude likvidovat a hlavně, kde se na to vezmou peníze,“ doplnil pro deník Echo24 Šerák. 

ilustrační foto - pixabay

„Druhy se nesmějí kromě jiného záměrně přivážet na území EU, a to včetně převozu přes toto území pod celním dohledem, držet, chovat, přepravovat do, z nebo v rámci EU, dále uvádět na trh nebo uvolňovat do životního prostředí,“ řekla ČTK Pospíšilová.

Seznam byl doplněn o rostliny plevuňku Alternanthera philoxeroides, klejichu hedvábnou, vodní mor kanadský, barotu chilskou, lipnici Mocrostegium vimineum, dochan setý, stolístek různolistý, ale také o bolševník velkolepý nebo netýkavku žláznatou. „ČR navrhla a v rámci projednávání obhajovala doplnění bolševníku velkolepého jako jednoho z nejznámějších a velmi problematických druhů invazních rostlin u nás i v celé EU,“ řekla Pospíšilová. Mezi živočichy se nově zařadil i psík mývalovitý nebo husice nilská. Stát podle Pospíšilové vznášel připomínky k návrhu na zařazení například ondatry pižmové, která v ČR nepůsobí významné environmentální problémy.

„Navíc je u nás v rámci myslivosti zařazena mezi lovnou zvěř a již nyní je tedy určitým způsobem regulována. Na seznam ji navrhly a prosadily státy jižní Evropy, v nichž se ondatře daří lépe než u nás a škodí zejména břehovým porostům a stavěním nor v hrázích,“ dodala o ondatře Pospíšilová.

Podle Straky nelze ondatru považovat za invazní druh. „Ondatra je křečkovitý savec původem ze Severní Ameriky, zajímavostí je, že u nás v okolí Dobříše bylo první místo v Evropě, kam byla dovezena a odkud se rozšířila počátkem 20. století. Ondatru u nás v ČR už nelze považovat za invazní druh, protože už dávno neexpanduje, její stavy i roční odlov se snižují a stává se již docela vzácnou zvěří,“ uvedl Straka. Podle něj navíc státy hlasovaly o všech 12 druzích najednou, místo aby jednaly o jednotlivých rostlinách a živočiších.

Zahrádkáři ocenili, že se na seznam dostal bolševník a netýkavka. „Za diskutabilní považují odborníci Českého zahrádkářského svazu zařazení gunnery (baroty, pozn. red.), neboť chybí poznatky o tom, že by se v našich podmínkách projevovala invazivně. Pěstuje se v botanických zahradách a u velmi zkušených pěstitelů,“ sdělila mluvčí svazu Zdeňka Jankovičová.

Veterináři od loňského léta, kdy začali na pražském letišti kontrolovat na základě evropské legislativy dovoz nepůvodních invazivních živočichů, zjistili jediné pochybení. Šlo o snahu přivést 75 raků červených z Indonésie, sdělil už dříve ČTK mluvčí Státní veterinární správy Petr Majer. Český zákon ohledně dovozu invazních druhů neexistuje a ministerstvo životního prostředí ho do konce volebního období ani neplánuje vládě předkládat, uvedlo v únoru. Proti novele loni vystoupila sdružení myslivců, rybářů a zahrádkářů.

Nařízení Evropské unie už loni uvedlo 23 druhů živočichů a 14 druhů rostlin, které svým neřízeným šířením v přírodě ohrožují evropskou biodiverzitu, hospodářství i zdraví člověka. Na území Česka jde třeba o severoamerické druhy raků přenášejících račí mor, veverku liščí a popelavou nebo mývala severního.

, , drb