GPS se kolem moskevského Kremlu chová bláznivě
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Turisté v ruském hlavním městě to mají celkem snadné. Nejdůležitější leží uprostřed. Kreml a Rudé náměstí najdete i bez znalostí písmenek ruské abecedy, cyrilice. Všechny další významné věci jsou pak kolem dokola, zabloudit může jen málokdo. Až doteď. „Najednou jsem se ocitl v úplně jiné čtvrti,“ přiznal dokonce mluvčí prezidenta Vladimíra Putina. Systémy určující vaši polohu jsou totiž v centru Moskvy pod vlivem rušičky. K čemu tam ale vůbec je? ptá se list Süddeutsche Zeitung (SZ).
Kdo se v této oblasti nyní spoléhá na navigaci v mobilním telefonu, může se dostat do problémů. Že jsou kamsi teleportování, alespoň virtuálně, si poprvé chodci a automobilisté všimli poprvé letos v červnu. zatímco se pohybovali v centru Moskvy, navigační přístroje jim najednou ukazovaly, že se nacházejí třeba na letišti Vnukovo, jež je vzdálené kolem 30 kilometrů na okraji metropole.
Od té doby se tento fenomén opakuje stále znovu. Většinou trvá několik hodin a vyskytuje se právě v blízkosti Kremlu. Naštvaní jsou hlavně taxikáři a jejich zákazníci. Ti v Moskvě nalézají jeden druhého běžně pomocí aplikace a satelitního navigačního systému GPS. Taxikáři dostávali objednávky na letiště, zatímco jejich klienti nervózně postávali u kremelských zdí. Lidé, kteří jeli taxíkem v centru města, si stěžovali, že jim taxametr vystavil účet za jízdu na letiště.
Jeden z pracovníků tuzemské internetové společnosti Yandex (Jandex) se tedy rozhodl, že se věci podívá na zoubek. Ohledně hledání na webu a navigace je Yandex v Rusku výrazně před Googlem. Firma navíc provozuje druhou největší taxislužbu v zemi. Grigorij Bakunov, šéf technologického oddělení Yandexu, si na pátrání vyhradil jedno chladné říjnové dopoledne, kdy si vzal do batůžku různé přístroje GPS a projížděl na segwayi městem.
Došel k závěru, že nějaký vysílač v Kremlu vysílá silný signál, který předstírá, že pochází z navigačního satelitu. IT experti pro to mají termín „spoofing“ v případech, kdy hacker předstírá, že je někým jiným, kdy se tzv. zahalí do elektronického převleku. Podle Bakunova lze vysílač na falešné satelitní signály dnes koupit už hotový. Klade si ovšem otázku, proč ho v Kremlu používají.
Nejprostším se zdá vysvětlení, že bezpečnostní služba chce zabránit, aby nad ruským centrem moci létaly drony a případně pořizovaly jeho záběry. Zakázané je to tak jako tak, ale když už je jednou bezpilotní letoun ve vzduchu, není tak snadné ho chytit. Všechny moderní drony jsou vybaveny GPS a měly by mít v paměti souřadnice míst, nad nimiž by se neměly pohybovat, jde hlavně o letiště, vysvětluje jeden z Bakunovových kolegů. To je však jen jedno z možných vysvětlení. Ruští novináři uvedli, že zmíněný fenomén se vyskytl i během během cest Putina do jiných měst.
Prezidentův mluvčí Vladimír Peskov předstírá, že nic neví a odkazuje na stále mlčenlivou bezpečnostní službu vlády. Peskov může jen z vlastní zkušenosti potvrdit, že navigační přístroje se u Kremlu opravdu někdy chovají bláznivě.