Migrantů přišlo do Česka méně než loni, převažují Ukrajinci
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Policie za prvních devět měsíců letošního roku odhalila v Česku 4146 nelegálně pobývajících cizinců, což bylo o 3055 méně než ve stejném období roku 2015. Nejčastěji byli v tuzemsku nelegálně občané Ukrajiny, a to v 1155 případech. Proti loňsku naopak výrazně klesl počet zajištěných občanů Sýrie, Afghánistánu či Iráku, o kterých se dlouhodobě hovoří v souvislosti s migrační krizí. Vyplývá to z údajů, které poskytla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.
Migranti ze Sýrie loni tvořili zhruba čtvrtinu všech cizinců, kteří byli v zemi nelegálně. Od loňského ledna do konce září jich bylo zadrženo 1920, za stejné období letošního roku 144. Pokles je podle statistik cizinecké policie znatelný i u občanů Afghánistánu. Letos jich policie chytila 152, což je o 393 méně než loni. Iráčané byli v zemi za tři čtvrtletí nelegálně v 97 případech, což je proti loňsku pokles o 261.
Podle vedoucího oddělení analýzy rizik cizinecké policie Vladimíra Takáče se situace proti loňsku zlepšila zejména kvůli novým opatřením zavedeným na balkánské trase. Vyjmenoval například postavení plotu na hranicích Maďarska, uzavření tranzitní trasy na hranicích Makedonie, zpřísnění podmínek pro vstup na území některých států na trase či zlepšení ostrahy hranic, na které se začaly podílet různé zahraniční policejní sbory včetně českého.
Na čelní místo zajištěných migrantů se naopak vrátili občané Ukrajiny, kterých policie chytili o 263 než v prvních devíti měsících loňského roku. Ukrajinci většinou do Česka vstupují legálně a pak překračují povolenou dobu pobytu. „Viditelné navýšení je z velké části způsobeno tím, že jsou poměrně často zjišťování ve spojitosti s nelegální výdělečnou činností a prokazují se padělanými doklady členských států EU,“ řekl Takáč.
Rusové a Vietnamci na Západ nepokračují
Za Ukrajinci v žebříčku národností následovali v tuzemsku nelegálně pobývající občané Ruska, Kuvajtu či Vietnamu, jejichž počty byly podobné jako v loňském roce. Pro tyto národnosti je tuzemsko naopak cílovou zemí.
Cizinecká policie od poloviny loňského června zvýšila kontroly, které se týkají zejména krajů sousedících s Rakouskem. Tudy do země vstupují migranti nejčastěji. Od letošního srpna policisté namátkové kontroly rozšířili také na hraniční přechody u německých hranic kvůli možnosti, že by se chtěli neúspěšní žadatelé o azyl v Německu přesunout jinam.
Letos je zatím situace u tranzitní migrace klidnější než před rokem. Loni policisté od začátku namátkových kontrol zajistili přes 3000 nelegálních migrantů. Výjimkou nebyly týdny, kdy jich bylo přes 200, jednou dokonce přes 500. Za prvních devět měsíců jich bylo přes 400, z toho za týden bylo nejvíc odhaleno 49 migrantů. Podle Takáče rozdílná čísla většinou souvisejí s odhalením případů převaděčů. „Jejich počet se letos snížil, stoupla však jejich profesionalita, hledají nové trasy a způsoby,“ podotkl Takáč.