Politico: Nacionalistické strany ve střední Evropě uhranuly mladým voličům
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ačkoli se Brusel snaží zaujmout mladší voliče pomocí různých slibů, např. jízdenkami na vlak zdarma (InterRail), zdá se, že v některých částech Evropské unie je už příliš pozdě. Ve střední Evropě mladí voliči tíhnou čím dál víc ke stranám napravo politického spektra, navíc vyjadřují velké rozčarování vůči Evropské unii. Dokonce výrazněji, než starší obyvatelé, informuje server Politico.
V Maďarku existuje strana krajní pravice a euroskeptiků Jobbik, jež je od parlamentních voleb z roku 2010 zastoupena v maďarském parlamentu. Mimo to je nejpopulárnější stranou mezi studenty vysokých škol, vyplývá to z průzkumu v roce 2015. I polská ultrakonzervativní a euroskeptická strana Právo a spravedlnost byla jasná volba pro prvovoliče ve volbách v minulém roce, získala skoro třetinu těchto hlasů.
Téma nacionalismu rezonuje mezi mladými voliči, které přitahují slogany o pocitu komunity a smyslu. Pomáhají i sociální sítě. Na Slovensku téměř čtvrtina prvovoličů volila Lidovou stranu Naše Slovensko – protizápadní, extrémně pravicovou stranu, jíž předseda Marian Kotleba otevřeně obdivuje válečný pronacistický slovenský režim. V celku získala LSNS od slovenských voličů jen 8 %.
„Kdyby byl Jobbik u moci, dělal by politiku pro lidi,“ myslí si absolvent maďarské vysoké školy András Dániel. „Budoucnost vidím s touto stranou.“ Podle něj běženci, kteří pocházejí z „džunglí“, jsou hrozbou pro fyzickou bezpečnost „bílých dětí“ v mateřských školkách. Podle Dániela je migrační krize spiknutí, které vymyslel filantrop maďarského původu George Soros
Převaha populistických stran v těchto zemích je úspěšná právě na poli mladých voličů, kteří jsou frustrováni. „Pravice zde byla vždycky silná,“ říká historik Tom Junes. „Polsko se stalo systémem dvou stran a v letech následujících po vládě Občanské platformy volí mladí lidé proti establishmentu.“
Mladí voliči ve střední Evropě jsou v porovnání s voliči jinde skeptičtější vůči tradičním stranám. Jen 5 % mladých voličů v Maďarsku, 6 % v Polsku a 9 % na Slovensku věří, že vstupem do politické strany se něco změní. Zatímco v celé EU je v tomto směru optimistických 12 %.
Po pádu komunismu a neúspěšných ekonomických reformách předchozích vlád stouply ceny a nájmy nemovitostí o tolik, že mnoho mladých lidí si koupit nebo pronajmout vlastní byt, říká šestadvacetiletý Krzysztof Szczerba, předseda mládežnické organizace strany Právo a spravedlnost ve Vratislavi a nejmladší zvolený člen městské rady.
Jeho strana chce mladým rodinám dotovat náklady na bydlení. Možná i proto mají mladí Středoevropané ze zemí Visegrádu mají zjevně širší obzory než jejich západní vrstevníci, hledají štěstí v ostatních zemích EU.
Podle průzkumu Eurobarometru (série výzkumu veřejného mínění) 32 % mladých Slováků, 24 % Maďarů a 16 % Poláků si myslí, že musí opustit svou zemi kvůli studiím či práci. V Německu se tak cítí jen 1 % mladých, ve Velké Británii 8 % a Francii 12 %. Tak ale ze zemí na východním cípu EU odcházejí nejtalentovanější jedinci.