Trumpovo vítězství prudce zvedá výnosy dluhopisů v USA i ve světě

Trumpovo vítězství prudce zvedá výnosy dluhopisů v USA i ve světě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Po vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách se po téměř celém světě snižují ceny a zvyšují výnosy státních dluhopisů, což zvedá náklady vlád na nové úvěry. Investoři předpokládají, že Trumpova hospodářská politika oživí v USA inflaci, což povede k rychlejšímu růstu úrokových sazeb, než se dosud očekávalo. Vyšší americké úroky by pak investory podnítily k přesouvání kapitálu ze zbytku světa do Spojených států.

Výnos amerických dluhopisů s desetiletou splatností vystoupil tento týden na desetiměsíční maximum 2,15 procenta; výnos 30leté obligace se vyhoupl těsně pod tři procenta a za týden stoupl o 0,38 procentního bodu, nejvíce od roku 2009. Trhy předpokládají, že Trump posílí federální výdaje a bude usilovat o ochranu před levnými dovozy, což by obojí zvýšilo inflaci. To by americkou centrální banku (Fed) přimělo ještě v předstihu k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb.

Inflační očekávání v USA měřená vývojem cen dluhopisů navázaných na inflaci vzrostla na 1,87 procenta a byla nejvyšší od loňského července. V únoru přitom tento ukazatel sestoupil až na 1,2 procenta.

„Výrazně vyšší výnosy dluhopisů se často spojují s vyššími inflačními očekáváními a Fed by mohl cítit potřebu reagovat na to bezodkladným zvýšením sazeb,“ řekl agentuře Reuters Steve Barrow z londýnské Standard Bank. Vyhlídky na výraznější růst úrokových sazeb citelně posílily dolar, jehož index ke koši měn získal od počátku týdne 1,7 procenta a zaznamenává nejsilnější týdenní růst za poslední rok.

Donald Trump - FOTO: Flick

Dokladem pozoruhodné změny nálady investorů je i to, že trhy poprvé od roku 2011 začaly počítat s možností, že svou měnovou politiku by mohla zpřísnit rovněž Evropská centrální banka (ECB). Začaly se tak snižovat ceny a naopak se zvyšovat výnosy dluhopisů zemí eurozóny v čele s Itálií. Investoři se v pátek zaměřili právě na eurozónu, protože americký trh dluhopisů je v den svátku válečných veteránů uzavřen.

Výnos italské desetileté obligace v pátek vzrostl nad dvě procenta a dostal se nejvýše od loňského září. K výprodeji italských dluhopisů přispívají obavy z rezignace premiéra Mattea Renziho v případě prohry jeho návrhu na ústavní reformu v prosincovém referendu. Trh navíc čeká, jak ratingová agentura Standard & Poor´s v dnešní pravidelné revizi posoudí úvěrovou bonitu této vysoce zadlužené země.

Mírněji rostly dluhopisové výnosy i dalších zemí eurozóny, včetně Německa. Výraznější byl nárůst výnosů ve Francii, kterou investoři považují za další zemi, která by v nadcházejících prezidentských volbách mohla odmítnout dosavadní typ politiky a přiklonit se k populismu. Výnos francouzského desetiletého bondu je nyní na 0,70 procenta, což je 0,20 procentního bodu nad úrovní z počátku týdne.

Vlnu výprodejů zažívají rozvíjející se tržní ekonomiky. Klesají ceny dluhopisů a kurzy měn v jihovýchodní Asii a centrální banky Malajsie a Indonésie intervenovaly na trhu, aby zmírnily odliv peněz. Mexické peso v obavách z Trumpových kroků proti dovozu z Mexika do USA spadlo na nové rekordní minimum a zažívá nejprudší týdenní pokles od roku 2008.

,

11. listopadu 2016