Mezinárodní zatykač na Štětinu

Zatykač Štětinu neodradil, do Náhorního Karabachu chce jezdit dál

Mezinárodní zatykač na Štětinu
Zatykač Štětinu neodradil, do Náhorního Karabachu chce jezdit dál

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Europoslance Jaromíra Štětinu (za TOP09) nepřekvapilo, že se ho Interpol zastal a nevydá ho do Ázerbájdžánu, který na něj a na další dva europoslance Franka Engela a Eleni Theocharousovou vydal mezinárodní zatykač. Europoslanci totiž letos v únoru navštívili území Náhorního Karabachu, o který vede Ázerbájdžán spor s Arménií, a ázerbájdžánská vláda tvrdí, že trojice europoslanců může za vojenskou eskalaci v oblasti. V rozhovoru pro Echo24 řekl Štětina, že mezinárodní zatykač má jen odradit další politiky a odborníky, kteří by chtěli do oblasti jet a o konflikt se zajímat.

Jak vnímáte rozhodnutí Interpolu nevydat vás do Ázerbájdžánu?

Já jsem tušil, že to tak dopadne, protože Interpol má ve své konstituci tzv. článek 3, kde se říká, že nebude řešit politické kauzy. A toto byla politická kauza, neboť Ázerbájdžán na mě vydal zatykač s odůvodněním, že jsem údajně neprávem vstoupil na území Ázerbájdžánu, když jsem navštívil Náhorní Karabach. To je naprostý nesmysl, poněvadž Náhorní Karabach je už 25 let samostatnou fungující územní jednotkou a navštěvují ho stovky a stovky politiků, specialistů, dělníků ze zahraničí.

Proč si myslíte, že Ázerbájdžán přistoupil k tak tvrdému opatření jako je mezinárodní zatykač?

Nezapomeňte, že Náhorní Karabach je předmětem válečného sporu mezi Arménií a Ázerbájdžánem. Diktátorský režim Baku se pokouší tímto způsobem poškodit zejména národní hospodářství Náhorního Karabachu, protože tím vydáním zatykače na europoslance chce odradit všechny ostatní specialisty, odborníky, kteří v Náhorním Karabachu pracují a přijíždějí tam z území Arménie, jako jsem ho navštívil já.

Jaromír Štětina v budově Evropského parlamentu ve Štrasburku. - Foto: Top09.cz Veronika Rejmanová

Co to znamená pro další dva europoslance, na které Ázerbájdžán také vydal zatykač?

Já jsem se to dozvěděl o sobě, že na mě ten zatykač vydán nebude a nebudu vydán do Ázerbájdžánu v železech. Od samotného Interpolu v Praze, kam jsem napsal dotaz, mi odpověděli, že tedy extradice nebude a ani žádné zatýkání. Co se týče těch ostatních dvou, já si myslím, že se to na ně vztahuje úplně stejně, i když se sami nikde netázali.

Vydáte se do Náhorního Karabachu někdy znovu?

Samozřejmě, vždyť tam jezdím celá léta. Jako novinář jsem tam prožil celou tu strašlivou válku v 90. letech. Myslím si, že je potřeba, aby tam jezdili zejména politici, jezdili zkoumat, o co tam kráčí, a pokoušeli se zastavit tento strašlivý konflikt, ve kterém umírají jak Ázerbájdžánci, tak Arméni.

Čtěte také: Europoslance Štětiny se zastal Interpol. Odmítl zatykač Ázerbájdžánu