Příběhy vytahované z minulosti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Čím a jak žijí filmová skladiště
Spor o digitalizaci a restauraci starých českých filmů, o vhodný postup, jak filmy uchovat pro další generace, se s přestávkami objevuje už několik let v různých tuzemských médiích (ostatně tento časopis mu věnoval jeden ze svých Salonů). Ta výdrž je s podivem, vždyť jde o téma výsostně odborné, vědecké, trochu nesrozumitelné. Velký časový i obrazový prostor, díky jehož sledování snad půjde pochopit víc, mu nyní nabídla Česká televize ve svém šestidílném seriálu dokumentů Arzenál. Půlhodinové snímky pojednávají i jiná témata, jež souvisejí s historií tuzemského filmu i filmu obecně. Pátrají po historii klasických českých děl (třeba záběry z ošetřování jednoho z Palachových následovníků považoval jejich režisér Karel Vachek za ztracené) či se věnují postavení filmu v současnosti (tedy dokladu, že film se do značné míry místo služby stal předmětem).
Seriál Arzenál aneb Filmy, jak je neznáte vysílá ČT Art vždy v pátek od 22:30.
Odvysílané díly možno zhlédnout v internetovém vysílání České televize.
Pražské kauzy z Prvního na Dvojce
Současné tuzemské opojení detektivkou je všudypřítomné: žánru se daří v literatuře, televizi, rozhlase – snad jen film je pozadu. Každopádně to skóre je vděčné, protože s kvantitou, jak známo, vzrůstá odvaha tvůrců a zvedá se kvalita. Vidno třeba v tom rozhlase: jeden z autorů úspěšného a zdařilého televizního seriálu Případy 1. oddělení Josef Mareš – taktéž vedoucí pražského oddělení vražd kriminální policie – si troufl na rozhlasovou detektivku. Čili vlastně přijde na možnost porovnat, jak týž koncept funguje ve dvou různých médiích. Novinka se jmenuje Záhadné bodnutí a je to ovšem zpracování reálného případu: „Hra začíná voláním zoufalé ženy, která na policii oznamuje pobodání manžela blíže neurčeným násilníkem. Do bytu na Vinohradské ulici přijíždějí kpt. Šulc s kpt. Zavázalem, přičemž hned po prvním ohledání místa činu jim detaily nesedí.“
Josef Mareš: Záhadné bodnutí. Původní rozhlasová detektivka
Režie: Filip Skuhrovec
Dramaturgie: Kateřina Rathouská
Hrají: Ondřej Vetchý, David Novotný, Tereza Bebarová, Jan Vondráček, Miroslav Hanuš a další
Stopáž: 50:48. Vysílá Český rozhlas 2 – Praha 2. října od 20:00.
Kolik je málo, kolik dost a kolik příliš
Zkraje října přichází na osmdesátiny Václava Havla. Kulatin se sice nedožil, opomenuty ale nebudou – premiéru k jeho narozeninám stíhají dvě divadla: Městské divadlo Zlín připravilo klasický kus, aktovku Vernisáž. Brněnské Centrum experimentálního divadlo je odvážnější: z Rozrazilu, totiž kdysi scénického časopisu divadla Husa na provázku, vytáhlo Historickou meditaci o pěti dějstvích aneb Zvolna se blíží ráno 28. října – črtu, kterou Havel pro časopis napsal v roce 1988. Ta je vykopnutím festivalu Málo bylo Havla!, vlastně zprávou o opracovanosti mýtu o bývalém prezidentovi: týdne plného představení Havlových her, besed, vernisáží, filmových projekcí a dumání nad zdejší politikou. A tak třeba dojde na trenky nad Pražským hradem v inscenaci Včera jsme to spustili nebo inscenaci o vlivu tajných služeb, nazvanou příznačně Odmocnina z Havla.
Festival Málo bylo Havla! v Divadle Husa na provázku od 4. do 10. října.
www.malobylohavla.cz
Každému edice jaksepatří podle zásluh
Je to pěkná souhra: už už se blíží vydání textů a čerstvě dokončené a poučné bibliografie Mileny Jesenské, ale již si lze přečíst soubor básnického a povídkového díla její dcery „Honzy“ neboli Jany Černé, rozené Krajcarové – to po tatínkovi, architektu Jaromírovi. Černá je známá prózou Adresát Milena Jesenská, originálně shrnující a komentující osud její matky: její přátelství s Franzem Kafkou, odhodlaný boj proti nacismu, levicový náhled na svět atd. Tahle novela vyšla už třikrát, naposledy předloni, jinak ale je Honza pořád teprve objevovaná spisovatelka – přesněji znovuobjevovaná. Novinka je summa autorčiny rané erotické poezie ze čtyřicátých let, jsou tu dopisy jejímu někdejšímu partnerovi Egonu Bondymu, povídkové knihy Hrdinství je povinné, Nebyly to moje děti a ovšem povídky vydané v šedesátých letech pouze časopisecky.
Jana Krejcarová-Černá: Tohle je skutečnost (Básně, prózy, dopisy)
Vydalo nakladatelství Torst roku 2016. 464 s. 348 Kč.