Výzva Pilnému

Finanční správa šikanuje podnikatele, Pilný musí zasáhnout, vyzývá Plíšek

Výzva Pilnému
Finanční správa šikanuje podnikatele, Pilný musí zasáhnout, vyzývá Plíšek

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Člen ústavně právního výboru sněmovny Martin Plíšek (TOP 09) vyzval ministra financí Ivana Pilného (ANO), aby zasáhl vůči Finanční správě kvůli jejím krokům vůči českým podnikatelům. Ta podle vyjádření TOP 09 nerespektuje zákony a likviduje firmy. Strana to uvedla ve svém prohlášení.

Podle prohlášení strany Finanční správa pomocí systému zajišťovacích příkazů likviduje celé firmy i poté, co odvolací soudy rozhodly o nezákonnosti tohoto jednání. „Ministr Pilný musí neodkladně zasáhnout, pokud jeho podřízení nerespektují zákony a nenesou za to žádnou odpovědnost,“ uvedl v prohlášení Plíšek, který je zároveň členem ústavně právního výboru sněmovny a místopředsedou poslaneckého klubu TOP 09.

Poslanecká sněmovna již v květnu schválila Plíškův návrh usnesení a vyzvala premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), aby Finanční správa respektovala rozsudky Nejvyššího správního soudu. O krocích Finanční správy psal deník Echo24 například ZDE.

„Věřím, že stále žijeme v právním státě a ani ministr z hnutí ANO nebude protiprávní jednání svých podřízených podporovat a zasáhne,“ uvedl Plíšek ve stranickém prohlášení.

Martin Plíšek - Foto: Jan Zatorsky

Finanční správa v uplynulých měsících čelila kritice, že zajišťovací příkazy zneužívá, a likviduje tak i řadu poctivých firem, které se do řetězových obchodů mohly dostat neúmyslně. Po obstavení účtů totiž řada firem není schopna pokračovat v podnikání a někdy se očistí až za několik let. S kroky Finanční správy se v posledních měsících objevovaly označení jako „gestapo“ či „totalitní praktiky“. Proti vystoupili opoziční poslanci, kteří postupy úřadu považují za „šikanu“. Ministerstvo financí v červenci představilo svou vlastní analýzu, podle níž Finanční správa zajišťovací příkazy neaplikuje plošně a neužívá je.

, red