Terorismus v Německu

Merkelová při síle: Islám patří k Německu. Běženci nepřinesli terorismus

Merkelová hovořila o islámu a terorismu na sněmu CDU. - FOTO: SHUTTERSTOCK
Terorismus v Německu
Merkelová při síle: Islám patří k Německu. Běženci nepřinesli terorismus

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Uprchlíci do Německa nepřinesli islamistický terorismus, problém s těmito extremisty má země už mnoho let. Na předvolebním shromáždění své Křesťanskodemokratické unie (CDU) v severoněmeckém městě Neustrelitz to podle agentury Reuters řekla kancléřka Angela Merkelová.

Podle ní také k Německu patří i islám, dokud je vyznáván v souladu s ústavou. Německé ministerstvo zahraničí se zároveň distancovalo od zprávy o Turecku, jejíž část unikla na veřejnost a která tvrdí, že Turci spolupracují s islamisty a teroristy. Za zprávou si ale stojí ministr vnitra Thomas de Maiziére.

Merkelová připustila, že existují snahy získat běžence pro věc islamistů. „Fenomén islamistického terorismu, Islámského státu (IS), není jevem, který k nám přišel s uprchlíky,“ řekla však. IS podle ní dělá Německu problémy už řadu let a byl patrný už před loňskou migrační krizí.

V Německu se v červenci staly čtyři krvavé útoky, z nichž dva podle vyšetřovatelů byly motivovány islamistickým terorismem. V jednom případě sedmnáctiletý Afghánec napadl nožem a sekerou pět lidí ve vlaku do Würzburgu pět lidí, než ho policie zastřelila. V bavorském Ansbachu odpálil výbušniny ve svém batohu odmítnutý žadatel o azyl, exploze ho zabila a zranila devět dalších lidí.

Kancléřka také odmítla protimuslimské nálady, které v důsledku migrační krize zesílily v německé společnosti a které pomáhají k vzestupu populistické Alternativě pro Německo (AfD). „Jasně jsme řekli, že islám, který je prožíván na základě ústavy, patří k Německu,“ řekla. Formy islámu, které odmítají německou ústavu a například popírají rovnoprávnost mužů a žen, ale podle ní nemají v zemi místo.

Zpráva o turecké spolupráci s teroristy

Zatímco německé ministerstvo zahraničí se částečně distancovalo od zprávy ministerstva vnitra o kontaktech Ankary s islamisty a teroristy, ministr vnitra Thomas de Maiziére si za dokumentem stojí. Není čeho litovat, řekl televizní stanici RBB.

Důvěrné vyjádření německého ministerstva vnitra, které v reakci na dotaz parlamentní frakce Levice uvedlo, že Turecko léta vědomě spolupracuje s islamistickými a teroristickými organizacemi na Blízkém východě, se na veřejnost dostalo v úterý. Ankara tvrzení popírá a od mediální prezentace zprávy se distancovala také německá diplomacie.

De Maiziére ale s vyjádřením svého resortu problém nemá. „To, co tam bylo důvěrně popsáno, je vypointované zobrazení části turecké skutečnosti,“ míní. Turecká realita i spolupráce Berlína a Ankary jsou však podle něj širší.

Vysvětlení způsobu vzniku zprávy i jejích dopadů na vztahy s Tureckem požaduje německá parlamentní opozice. Odpovědí by se parlamentu mělo dostat i podle koaličních sociálních demokratů.

,