Berlín odmítá slevit Řecku z dluhu na úkor věřitelů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Řecku se nesmí slevit na dluhu tak, aby na to jeho věřitelé, tedy země eurozóny, doplatili úvěrovými ztrátami. Řekl to v nedělním rozhovoru v rozhlasové stanici Deutschlandfunk náměstek německého ministra financí Jens Spahn. Potvrdil tím odmítavý postoj Berlína k výraznějšímu oddlužení Atén.
„Nesmí dojít k pomoci (Řecku) na úkor věřitelů,“ řekl Spahn. „Považujeme za velmi pravděpodobné, že s Mezinárodním měnovým fondem dospějeme k dohodě, která nebude vyžadovat odpis části dluhové jistiny,“ dodal náměstek podle agentury Reuters.
MF jedná s eurozónou o svém zapojení do nynějšího třetího záchranného programu pro Řecko a svou účast podmiňuje výrazným zmírněním řecké dluhové zátěže. Eurozóna už některé kroky ke zmírnění řecké zadluženosti učinila, MMF však požaduje více. Německo jako největší přispěvatel k pomoci Řecku podstatnější snížení zadluženosti odmítá.
Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová po středečním setkání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou v Berlíně ocenila pokroky Řecka, účast fondu na další půjčce Aténám ale nepotvrdila. Zdůraznila, že Řecko musí zavádět reformy, které zlepší jeho ekonomiku. Odpuštění části dluhů Řecku zatím podle Lagardeové není třeba, věřitelé by podle ní ale měli prodloužit dobu splácení půjček a omezit úroky.
Euroskupina se před týdnem dohodla, že experti věřitelských institucí se velmi brzy vrátí do Atén, aby dokončili jednání o druhé prověrce řeckého záchranného programu. Dokončení zpožděné revize je třeba k tomu, aby Řecko mohlo v rámci programu získat další peníze slíbené v rámci nynějšího záchranného programu.
Podle Spahna není problémem Řecka zadluženost, ale slabá ekonomika. Nové oddlužení Atén by podle něj bylo nefér vůči jiným zemím eurozóny, jako je Španělsko, Irsko a Portugalsko, které se z krize dostaly pomocí zásadních reforem.
Podle pátečního průzkumu mínění se proti zmírnění řeckého dluhu staví zhruba polovina Němců. Šéf konzervativní frakce v Evropském parlamentu Manfred Weber tento měsíc řekl, že pokud bude MMF trvat na oddlužení Řecka, neměl by se do záchranného programu vůbec zapojovat. Berlín nicméně kvůli politické dohodě v parlamentu zatím na účasti MMF trvá.