Diplomatický konflikt: USA převzaly kontrolu nad opuštěnými ruskými úřadovnami
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Americké bezpečnostní složky převzaly v noci na dnešek kontrolu nad úřadovnami ruských zastoupení v USA poté, co potvrdily, že je ruští diplomaté opustili. V příslušných prostorách v San Franciscu, New Yorku a Washingtonu, provedly ihned po odchodu Rusů inspekci, což vyvolalo protesty Moskvy, že tím bylo údajně porušeno mezinárodní právo. Nejmenovaný činitel amerického ministerstva zahraničí ale uvedl, že kontrola měla za cíl zajistit ochranu objektů a potvrdit, že jejich uživatelé je skutečně opustili.
Washington Rusko ve čtvrtek vyzval, aby do soboty uzavřelo svůj konzulát v San Francisku a dvě diplomatické kanceláře v New Yorku a Washingtonu.
Jde o odvetu za předchozí ruské rozhodnutí o výrazné redukci pracovníků amerických diplomatických zastoupení v Rusku. Moskva vyzvala Washington k snížení svého zastoupení v Rusku o 755 lidí, což byla odveta za předchozí americké sankce.
Média nyní spekulují, jaká bude ruská odpověď v této „diplomatické válce“, vedené ve stylu „oko za oko“. Například podle internetového listu Gazeta.ru by Moskva mohla požadovat uzavření amerického konzulátu v Jekatěrinburgu či Vladivostoku.
„Budeme tvrdě odpovídat na ty věci, které jsou úplně zbytečné, jen aby nám uškodily, a které jsou diktovány jen přáním pokazit naše vztahy se Spojenými státy,“ prohlásil ministr zahraničí Sergej Lavrov před studenty Státního institutu mezinárodních vztahů v Moskvě (MGIMO). Reakce podle něj bude následovat po vyhodnocení situace. „Budeme přemýšlet, jak odpovědět,“ prohlásil rovněž poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov, podle kterého se Američané dopouštějí „nepřátelského převzetí“ nemovitostí ruské diplomacie v USA.
Američtí diplomaté zdůrazňují, že na omezení personálu amerických misí v Rusku doplácejí sami Rusové, protože americká víza se nyní vydávají jedině na velvyslanectví v Moskvě vzhledem k tomu, že konzuláty v Petrohradě, Jekatěrinburgu a Vladivostoku na to nemají lidi. Putinovi – patrně sarkasticky – poděkoval Trump, že americká státní pokladna ušetří.
V San Francisku v pátek vyvolal pozdvižení kouř, který stoupal z budovy ruského konzulátu. Lidé z okolí kvůli tomu zavolali hasiče. Zaměstnanci je ale nevpustili dovnitř a řekli, že je vše v pořádku a pálí se nespecifikované předměty.
Ruská televize Pervyj kanal dnes uvedla, že americká strana se rozhodla učinit problém i z pálení dokumentů s osobními údaji ruských občanů. V Kalifornii žije početná komunita Rusů, konzulát jich registruje 100.000, což představuje tuny dokumentace, upozornil Pervyj kanal.
V americkém tisku se rychle objevily konspirační teorie o ničení usvědčujících dokumentů. „Možná trhají papíry a pak je pálí,“ citoval list The New York Times jednu z občanek San Franciska, která kouř stoupající z komínu sledovala.
„Diplomaté pracující v cizích státech nemohou chránit sami sebe. Naši bezpečnost musí zajistit hostitelská země, v tomto případě USA,“ řekl generální konzul Sergej Petrov, který je často se zahraničními návštěvníky na oficiální stránce konzulátu focen před luxusním krbem.
„Postaráme se o zničení toho, co nemůžeme odvézt. Jde o pasové i vízové záležitosti. Jde o osobní údaje mnoha ruských i amerických občanů, nemůžeme je prostě vyhodit do odpadků. Některé dokumenty skartujeme nebo spálíme,“ řekl Petrov.
Mluvčí sanfranciských požárníků řekla, že sbor postupoval v pátek tak, jako by šlo o požár. Kouř podle mluvčí zjevně stoupal z komína. Na místo byla vyslána také inspekce ovzduší, protože právě na pátek městské úřady kvůli smogu vyhlásily „ekologický den“. Lidé se měli vyvarovat všech aktivit, které by mohly přispět ke zhoršení kvality vzduchu. Pokuty za porušení podle amerického tisku začínají na 5000 dolarech (110.000 Kč).