Vědecké centrum CEITEC VUT v Brně je v provozu, zaměří se na nanotechnologii
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Do plného provozu v pátek vstoupily laboratoře vědeckého centra CEITEC VUT v Brně. Rozšířily areál kampusu brněnské techniky pod Palackého vrchem. Vědci se tam zaměří zvláště na pokročilé materiály a nanotechnologie. Kvůli tomu některé laboratorní prostory vynikají vysokou mírou čistoty. Přístrojové vybavení je srovnatelné s předními světovými univerzitami, řekli novinářům zástupci centra.
CEITEC VUT je součástí Středoevropského technologického institutu (CEITEC), zároveň spadá pod Vysoké učení technické (VUT). CEITEC se v posledních letech postupně zařadil k předním výzkumným pracovištím v Česku. Celkové výdaje projektu v úvodním pětiletém období, které skončilo loni, přesáhly 6,6 miliardy korun.
Výstavba čtyř propojených budov, které v pátek vstoupily do plného provozu, si vyžádala 625 milionů korun. Na 842 milionů vyšlo přístrojové vybavení laboratoří a další špičkové technologie určené pro vědecké týmy. Projekt nabral zpoždění kvůli dřívějšímu nejasnému výkladu zákona o veřejných zakázkách.
„Změny bylo nutné shromažďovat a soutěžit ve větších objemech. Pokud se pak přihlásil jediný uchazeč, což v takových případech nastávalo, musela se taková výběrová řízení rušit. A to se přihodilo i na stavbě CEITEC VUT,“ uvedl kvestor Ladislav Janíček.
V aktuálně otvíraném komplexu najde zázemí téměř 250 vědců, k práci jim poslouží více než 14 000 metrů čtverečních laboratoří. „Unikátní jsou především takzvané čisté laboratorní prostory. Co do počtu prachových částic jsou totiž čistější než operační sál,“ uvedla mluvčí brněnské techniky Radana Kolčavová.
Například laboratoř pro přípravu nanostruktur je kvůli vysokému riziku kontaminace vzorku desettisíckrát čistější v porovnání s běžným pokojovým vzduchem. Vstup je možný jen ve skafandru. Nanotechnologie a mikrotechnologie patří spolu s materiálovým výzkumem k hlavním cílům CEITEC VUT.
„Laboratoře fungují v tzv. režimu open access a jsou tedy přístupné nejen vědcům a doktorandům z VUT, ale také z dalších brněnských univerzit, výzkumných institucí a také průmyslovým partnerům,“ řekl ředitel CEITEC VUT Radimír Vrba.
Jednotlivé složky CEITEC momentálně pracují částečně pod křídly zakladatelů institutu – Masarykovy univerzity (CEITEC MU), Vysokého učení technického (CEITEC VUT) a dalších dvou škol a dvou ústavů Akademie věd. Zastřešující centrální pracoviště koordinuje směr výzkumu i financování.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.