Americká sněmovna nezrušila financování změny pohlaví v armádě

Americká sněmovna nezrušila financování změny pohlaví v armádě

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Americká Sněmovna reprezentantů ovládaná Republikány ve čtvrtek jen těsně odmítla návrh, aby ministerstvo obrany přestalo financovat vojákům operaci změny pohlaví a hormonální terapii. Praxi zavedla vláda předchozího prezidenta Baracka Obamy.

Opozičním Demokratům, kteří označili iniciativu části Republikánů za bigotní, neústavní a zbabělou, se podařilo získat podporu 24 republikánských kongresmanů k zrušení příslušné pasáže zákona o financování obrany v příštím fiskálním roce.

Návrh podala podle agentury AP republikánská zástupkyně Vicky Hartzlerová s odůvodněním, že by se peníze pro armádu měly upotřebit jinde. Odhadla, že operace změny pohlaví, které většina zdravotních pojistek v soukromém sektoru nepokrývají, vyjdou v průběhu následujících deseti let armádu na 1,3 miliardy dolarů (30 miliard korun). Vojáci, kteří podstupují operaci, se podle ní léčí po mnoho měsíců a nejsou po tu dobu bojeschopní. "Nemá smysl cvičit vojáky, kteří nejsou schopni bojovat a vyhrávat naše války," řekla Hartzlerová.

Vojáci mohou podstupovat operaci změny pohlaví od 1. října loňského roku. V činné službě v armádě je odhadem mezi 2500 a 7000 transgenderových osob, dalších 1500 až 4 000 slouží jako rezervisté.

Nejznámější transgenderovou osobou v americké armádě byla Chelsea Manningová, která ještě jako vojín Bradley Manning poskytla serveru WikiLeaks tajné armádní a diplomatické dokumenty. Odpykala si sedm let vojenského vězení.

Chlapeček, nebo holčička? - Foto: US Army

 

, čtki

14. července 2017