strach z nového konfliktu

Raketa KLDR byla prý odpovědí na manévry USA a dávnou Japonskou anexi

strach z nového konfliktu
Raketa KLDR byla prý odpovědí na manévry USA a dávnou Japonskou anexi

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Severní Korea ve středu potvrdila, že při svém posledním pokusu v noci na úterý odpálila balistickou raketu středního doletu Hwasong-12. Podle severokorejské oficiální agentury KCNA to učinila tak v reakci na společné cvičení armád USA a Jižní Koreje.

Severní Korea pohrozila před týdnem „nelítostnou odplatou“ za americko-jihokorejské vojenské cvičení, které Soul a Washington vedou do čtvrtka.

Podle KCNA odpálení sledoval severokorejský vůdce Kim Čong-un, který vyjádřil uspokojení nad úspěšnosti testu. Zároveň upozornil, že KLDR vypustí další rakety do Tichomoří v brzké budoucnosti.

Poslední střela letěla nad Japonskem u příležitosti 107. výročí oficiální anexe Korejského poloostrova Tokiem. Japonská okupace pak trvala do konce druhé světové války. Odpálení rakety bylo podle KCNA projevem „hořkosti korejského lidu nad krutostí obyvatel japonských ostrovů“.

Americké ministerstvo obrany v úterý také potvrdilo, že vystřelená raketa byla středního doletu. Zároveň uvedlo, že nepředstavovala žádné ohrožení ani pro kontinentální USA, ani pro tichomořský ostrov Guam, který je pod americkou správou. Pchjongjang předtím vyhrožoval, že Guam napadne.

V New Yorku ve středu kvůli zkoušce rakety mimořádně zasedá Rada bezpečnosti OSN. „Není vhodná chvíle ukazovat slabost,“ zdůraznila podle agentury AFP před zahájením jednání zástupkyně Francie Anne Gueguenová. Britský velvyslanec při OSN Matthew Rycroft zdůraznil, že je KLDR zapotřebí odsoudit.

Po přeletu severokorejské rakety se Japonci bojí a cítí bezmoc

Ai Onoderovou na ostrově Hokkaidó probudil v úterý v 06:02 místního času (pondělí 23:02 SELČ) pípnutí zlověstné textové zprávy na mobilním telefonu: „Přelet rakety. Přelet rakety. Severní Korea podle všeho odpálila raketu. Vyhledejte úkryt v pevné budově či v podzemních prostorách.“

Třiatřicetiletá obyvatelka města Sapporo rychle telefonovala manželovi, který byl v té době na služební cestě. „Bála jsem se, že už ho nikdy nespatřím,“ řekla agentuře Reuters.

Čtyři minuty před tím, v 05:58 místního času, Severní Korea uskutečnila svůj první test balistické rakety vyvinuté pro vojenské účely, která přeletěla Japonsko. Test maximálně vystupňoval napětí v oblasti a vyvolal v Japonsku zděšení.

Onoderová v záchvatu paniky pustila televizi. Na všech kanálech blikala stejná zpráva: „Před okamžikem očividně přeletěla nad touto oblastí raketa. Pokud najdete nějaké podezřelé předměty, prosím, nepřibližujte se k nim a ihned přivolejte policii nebo hasiče.“

V mnoha severojaponských městech se rozhoukaly sirény a tlampače vyzývaly obyvatele, aby přijali preventivní opatření. Mnozí ale přiznali, že netušili, co vlastně dělat.

„Cítili jsme bezmoc, protože při přeletu rakety nad japonským územím jsme nemohli dělat vůbec nic,“ prohlásil osmatřicetiletý zaměstnanec nakladatelství Hiroaki Kumasaka, který se na tokijském nádraží chystal na pracovní cestu na sever země. „Poslal jsem rodině zprávu, že v Japonsku už není bezpečno,“ svěřil se agentuře Reuters.

Cestující, kteří v tu dobu stáli na jedné ze stanic metra v Sapporu, si vyslechli lakonickou zprávu: „Provoz narušen z důvodu odpalu balistické rakety.“ Krátce se zastavil také provoz vysokorychlostních vlaků mířících z Tokia na sever a železničních spojů na ostrově Hokkaidó.

V 06:12 místního času severokorejská střela schopná nést jadernou nálož dopadla do Pacifiku asi 1180 kilometrů od břehů Hokkaidó.

Čtyřiadvacetiletý Američan Andrew Katz, který vyučuje angličtinu ve městě Kuširó na ostrově Hokkaidó, uvedl, že měl strach z možné odpovědi Japonska a Spojených států. „Vím, že se něco podobného stalo již dřív, ale cítil jsem se v tu chvíli nicotný. Zdá se, že se neděje nic mimořádného, ale je znát, že lidé jsou otřesení,“ citovala Katze agentura Reuters.

raketa Hwasong-12 - foto: reuters

Učitelka v mateřské škole Juki Hiwatariová podobně jako další Japonci zdůraznila, že země není na něco podobného připravena. Hiwatariová, která měla dovolenou, uvedla, že školka sice má podrobné plány reakce na zemětřesení a další přírodní katastrofy, ale nikoli na případný raketový útok. „To, co se stalo dnes, se stává součástí našeho každodenního života. Musíme mít plán pro případ raketových odpalů. Doufám, že světoví vůdci situaci vyřeší mírovými prostředky, nikoli silou,“ citovala pětatřicetiletou ženu agentura AP.

Série severokorejských raketových testů z poslední doby přiměla nedávno několik pobřežních měst na japonském ostrově Honšú uspořádat cvičení civilní obrany. Na ostrově Hokkaidó, který je známý lyžařskými středisky a mořskými specialitami, bylo takové cvičení plánováno na tento pátek.

Rusko po nejnovějším severokorejském raketovém testu trvá na tom, aby se KLDR podřídila rezolucím Rady bezpečnosti OSN. Čína po severokorejském testu vyzvala všechny zainteresované strany ke zdrženlivosti. Americký prezident Donald Trump v reakci na nový raketový test KLDR prohlásil, že na stole jsou všechny možnosti. Zpráva, že KLDR v noci na dnešek vypálila další raketu, která přeletěla Japonsko měla taktéž za následek pokles amerického dolaru.

,