Kdo oplakává Fidela: Moskva, špičky EU i čeští „mírotvorci“
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Smrt bývalého kubánského diktátora Fidela Castra vzbudila smršť reakcí z celého světa. Zatímco Donald Trump označil Castra za „brutálního diktátora“, mnozí jiní politici volili mnohem neutrálnější výrazy a velká část levice Castrovu smrt oplakává. Například předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že Castro byl „pro mnohé hrdinou“.
Juncker označil Castra za zosobnění kubánské revoluce a za jednu z historických osobností minulého století, jejíž odkaz bude teprve posouzen. „Změnil směřování své země a jeho vliv dalece přesáhl její hranice. Jeho odkaz posoudí historie,“ dodal Juncker a vyjádřil soustrast Castrově rodině i Kubáncům.
With the death of #FidelCastro, the world has lost a man who was a hero for many. https://t.co/u0ULZoG8Fl
— Jean-Claude Juncker (@JunckerEU) 26. listopadu 2016
Obdobně kondolovala Castrově blízkým šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Zesnulého označila za muže plného odhodlání a za historická osobnost. „Zemřel v době velkých výzev a nejistot a také v době velkých změn ve své zemi,“ dodala s tím, že Evropská unie bude pokračovat ve své angažovanosti vůči Kubě.
Proti Junckerovu prohlášení se ohradil český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL). „Snažím se držet se zásady, že o mrtvých jen dobré, ale u tyranů typu Castra mi to nejde. Distancuji se od výroku J.-C.Junckera,“ napsal na Facebook.
Snažím se držet se zásady, že o mrtvých jen dobré, ale u tyranů typu Castra mi to nejde. Distancuji se od výroku J.-C. Junckera.
— Pavel Svoboda (@1PavelSvoboda) 26. listopadu 2016
Svérázný postoj ke Castrově úmrtí zaujal Pražský hrad. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček v sobotu řekl, že prezident by se ke Castrově úmrtí mohl vyjádřit později během dne. Až do nedělního poledne se však žádné vyjádření ze strany Hradu neobjevilo.
Redakce Echo24.cz v neděli kontaktovala Hrad s dotazem, jestli se Zeman k úmrtí Fidela Castra nějak vyjádří, dostala však značně neurčitou odpověď. „Pokud nějaké vyjádření zazní, budeme o něm informovat,“ sdělil Ovčáček v sms zprávě.
Čínský prezident Si Ťin-pching - kterého český prezident Zeman nazývá „svým mladým přítelem“ – v souvislosti s Castrovým úmrtím uvedl, že „soudruh Castro bude žít věčně“. Dodal, že v kubánském státníkovi ztratil čínský lid dobrého soudruha.
‚Byl zdrojem inspirace pro desítky národů‘
Čeští komunisté vyjadřovali veřejně soustrast s úmrtím Fidela hned v sobotu ráno. Předseda Vojtěch Filip označil Castra za bojovníka za svobodu kubánského lidu a mluvil o odkazu kubánského vůdce, na který„ mnozí nikdy nezapomenou“.
Obzvlášť emotivně zprávu o smrti Castra přijali aktivisté z Českého mírového hnutí. To vzniklo před několika lety v souvislosti s plánovanou výstavbou americké základny v Česku. Hnutí samo sebe označuje za „mírovou, protiválečnou a antiimperialistickou organizaci“ a propaguje slogany jako „Ano míru! Ne NATO!“.
„Jako nejvyšší velitel Kubánské revoluce a zásadový internacionalista byl zdrojem inspirace pro desítky národů a stovky milionů lidí na celém světě. Jeho příklad bude následován příštími generacemi bojovníků za lepší svět,“ uvádí ke Castrově smrti České mírové hnutí.
„Je těžké najít správná slova k odchodu člověka, který zasvětil celý svůj mimořádný život realizaci revolučních ideálů humanity a socialismu,“ dodává hnutí v prohlášení zaslaném médiím.
‚Ztráta pro celé lidstvo‘
Jako tragické vnímají Castrovo úmrtí i v Rusku. Prezident Vladimir Putin ocenil Castrovo dílo v podobě „svobodné a nezávislé Kuby, která se stala vlivným členem mezinárodního společenství i inspirujícím příkladem pro mnoho zemí a národů“.
Předseda moskevského sněmu Alexej Šapošnikov zase označil skon devadesátiletého Castra za „nenahraditelnou ztrátu pro celé lidstvo“. Zároveň nastolil otázku zřízení památníku Fidela Castra v ruské metropoli a pojmenování jedné z moskevských ulic po této „osobnosti nesmírného významu“, což jistě najde podporu „v srdcích a myslích Moskvanů“.
Český premiér Bohuslav Sobotka míní, že Fidel Castro nejdřív jako revolucionář ztělesňoval v lidech velké naděje, postupně se z něj ale stal diktátor. Kuba se za Castrova vedení za studené války stala součástí někdejšího sovětského bloku, Castrův život byl hodně složitý a hodně bouřlivý, uvedl Sobotka. „Na druhou stranu byl do značné míry nezávislý z hlediska svého jednání a svého rozhodování,“ dodal.
Někdejší vůdce kubánských komunistů a bývalý kubánský prezident Fidel Castro zemřel v noci na sobotu ve věku 90 let. Oznámil to jeho mladší bratr Raúl Castro, který Fidela v roce 2006 vystřídal v čele země. Fidel Castro vládl Kubě téměř půlstoletí, kritici ho označují za totalitního vládce, zastánci za „garanta důstojnosti a nezávislosti Kuby“.
Potlačování svobod na Kubě, včetně svobody slova či svobody vyznání, vyvolalo silnou kritiku na adresu Fidela Castra a dalo vzniknout disidentskému hnutí a silné komunitě odpůrců soustřeďující se mezi exulanty v Miami, kteří uprchli před kubánskou komunistickou vládou. Za jeho vlády byly zabity tisíce Kubánců, další desetitisíce odešly do exilu.