Státní boj s propagandou začíná na Twitteru

Státní boj s propagandou začíná na Twitteru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

S Novým rokem odstartovalo Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Specializovaný úřad, kritiky označovaný za „ministerstvo pravdy“, má pod taktovkou Milana Chovance (ČSSD) v českém online prostoru mimo jiné bojovat proti šíření dezinformací a propagandy. Asi dvacetičlenný tým se zaměří na tzv. fake news a hoaxy, na které bude upozorňovat na sociálních sítích. Osvětová činnost ministerstva vnitra si už našla řadu odpůrců v čele s prezidentem Milošem Zemanem.

„Hlavním kanálem nového centra je Twitter, na kterém lze už nyní najít první testovací příspěvky. Současně se uvažuje také o možnosti rozesílat newslettery dostupné pro veřejnost,“ řekl pro deník Echo24.cz mluvčí resortu vnitra Ondřej Krátoška. Jedna část expertní skupiny se totiž bude zaměřovat na dezinformace šířené veřejným prostorem prostřednictvím otevřených zdrojů. Ty bude na sociální síti uvádět na pravou míru.

Přesná podoba výstupů zatím není jasná, pravdivá informace by se ale k lidem měla dostat v řádu několika minut až hodin. O formě boje proti propagandě mohou však napovědět testovací tweety centra uveřejněné na konci loňska, ve kterých se již některé falešné zprávy objevily:

Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám vzniklo v návaznosti na výsledky Auditu národní bezpečnosti, který reagoval na teroristické útoky v Evropě. Audit měl v první fázi prověřit možné hrozby i to, do jaké míry je Česko připraveno jim čelit. Ministerstvo centrum označuje za nové „odborné analytické a komunikační pracoviště“, které vzniklo již v rámci existujícího odboru a bude financováno ze stávajícího rozpočtu resortu.

Jeho úkolem bude sledovat a vyhodnocovat podezřelé aktivity i bezpečnostní hrozby. Jedná část skupiny se bude zaměřovat převážně na boj s propagandou a dezinformačními kampaněmi, druhá pak na „terorismus, těsně související radikalizaci a extremismus i na bezpečnostní aspekty migrace či ochranu měkkých cílů“. Své poznatky by mělo předávat policii, armádě a tajným službám. Přicházet má ale také s návrhy na „věcná a legislativní řešení“ a případně je i realizovat.

Kritika z Hradu

Proti existenci skupiny se ve svém vánočním poselství na konci loňska postavil prezident Miloš Zeman. Má prý obavy z cenzury internetu. Vnitro se proti tomu ohradilo. Z médií nebude odstraňovat obsah, ale pouze upozorňovat na dezinformace na webech či sociálních sítích. Mezi dlouhodobé kritiky patří také hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který útvar přirovnává k Českému úřadu pro tisk a informace fungujícímu za komunismu:

V Bruselu obdobná skupina pro boj s propagandou, která spadá pod šéfku unijní diplomacie Federicu Mogheriniovou, vznikla již v létě 2015. Podobné útvary existují podle vnitra také v Pobaltí nebo ve Velké Británii. Texty dezinformačních webů vypadají na první pohled jako seriózní zpravodajství. Autoři jsou však anonymní a neuvádí se zdroje uvedených informací. Často šíří konspirační teorie a témata vytrhují z kontextu.

V Česku působí například portál Aeronet, ac24.cz či New World Order Opposition. Fungují ale také nejrůznější kanály na sociálních sítích, blogy nebo dezinformační kampaně v čele s protiuprchlickou stránkou We Are Here At Home.com. Na Facebooku ji sleduje téměř sedm desítek tisíc lidí. Kdo za proruskými a konspiračními weby stojí, není jasné. Mají neprůhledné struktury, to samé platí o jejich financování. To však mohou z velké části pokrýt příjmy z reklamy.

Šíření zavádějících až lživých zpráv na konspiračních webech především s proruskou tematikou má podle expertů za cíl narušit představy „o pravdě“, protože pouze s taktikou ‚Západ je špatný, Rusko je super‘ by nejspíš neuspěly. Podle analytiků proruská propaganda dnes cílí především na Pobaltí, kde žije početná ruská menšina. Pod velkým tlakem je ale také Česko nebo Německo. Nový útvar ministerstva se má kromě manipulací Moskvy zaměřovat ale i například na islamistickou propagandu, které může vést k radikalizaci.