Kauza Čapí hnízdo

Vydají poslanci Babiše a Faltýnka policii? Jasno může být už po jednání imunitního výboru

Kauza Čapí hnízdo
Vydají poslanci Babiše a Faltýnka policii? Jasno může být už po jednání imunitního výboru

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Vydá už dnes mandátový a imunitní výbor poslancům doporučení, jak hlasovat o policejní žádosti ohledně vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO)? Jasno bude už ve středu odpoledne, kdy výbor zahájí své přerušené jednání, na které jsou pozvaní oba politici podezřelí z dotačního podvodu u farmy Čapí hnízdo. Někteří členové výboru se na jednání navíc sejdou obohaceni o informace z policejního spisu, do kterého mohli nahlédnout. Na jednání jsou pozvaní také zástupci policie a státního zastupitelství.

Policie zamítla žádost členů výboru o kopii spisu a pouze jim povolila do něj na Krajském ředitelství policie hlavního města Prahy nahlédnout. Této možnosti podle dostupných informací využilo pět poslanců výboru. Například předsedkyně výboru Miroslava Němcová (ODS), Martin Plíšek (TOP 09) nebo Roman Sklenák (ČSSD) do spisu nahlédnout nechtěli. „Jako předseda komise, která šetří úniky z vyšetřovacích spisů, chci doufat, že se právě informace z tohoto spisu nedostanou na veřejnost,“ uvedl k tomu Plíšek.

Jako první nahlédl do spisu za přítomnosti vyšetřovatele už ve čtvrtek Stanislav Huml (ČSSD), který je zpravodajem výboru k této kauze. 3500 stánkový dokument ale nechtěl nijak komentovat. „Já jsem z toho udělal zpravodajskou zprávu pro poslance, a protože je jen pro poslance, tak vám k tomu nic víc neřeknu,“ řekl pro Právo.

To druhý zpravodaj, Jiří Dolejš (KSČM), pro Lidovky.cz po návštěvě policie uvedl, že podle něj se za žádostí k trestnímu stíhání skrývá značná práce vyšetřovatelů. Jakékoliv závěry ze své strany ale odmítl. „Jako zpravodaj jsem se potřeboval ujistit, že žaloba se opírá o důkladnější práci policie a ve spisu je dostatek materiálu, aby šlo tvrdit, že žaloba není neopodstatněná a není uspěchaná,“ řekl pouze Dolejš.

Ze čtyř členů mandátového a imunitního výboru z hnutí ANO do něj měli nahlédnout všichni až na Jiřího Zlatušku. Podle Matěje Fichtnera (ANO) není ze spisu patrné, že by ty trestné činy byly spáchány, bude proto pravděpodobně hlasovat proti vydání obou poslanců z ANO. „Spis nám nebyl zpřístupněn celý. Kdyby nám policista sdělil, co je v té části spisu, kterou jsem neviděl, můžu změnit názor,” dodal pro Seznam Zprávy s tím, že to je ale nepravděpodobné.

Babiš a Faltýnek na odstřel? - Jan Zatorsky

V úterý měli do policejní žádosti nahlédnout také zbylí dva členové výboru z hnutí ANO – Roman Procházka a František Petrtýl. Ani jeden ale své poznatky po nahlížení do spisu nekomentoval. Petrtýl pouze už předem prohlásil, že v žádosti o vydání Babiše s Faltýnkem „neviděl nějaký důkaz nebo něco takového“.

Pelikána bude řešit ústavně právní výbor

Policie doručila žádost o vydání předsedy a místopředsedy hnutí ANO 10. srpna. Trestný čin, kvůli kterému oba čelí trestnímu stíhání, by měl spočívat v tom, že dotaci, která byla určená malým a středně velkým podnikům, čerpal miliardový koncern Agrofert, který by na dotaci jinak neměl nárok. Způsobená škoda byla policí vyčíslena na 49 997 443,36 korun. Podle dosavadních zjištění je tak Babiš podezřelý, že celý podvod zosnoval a řídil. Vyšetřovatelé se v žádosti odvolávají na paragrafy 212 a 260 trestního zákoníku.

Faltýnek měl zase podle policie usnadnit nebo umožnit spáchání trestného činu, zejména získáním prostředků a odstraněním překážek. V době převodu akcií firmy na Babišovy nejbližší byl Faltýnek místopředsedou představenstva společnosti ZZN Pelhřimov, jejíž dceřiná firma byla původním vlastníkem Čapího hnízda. Zároveň byl Faltýnek členem představenstva Agrofertu.

Babiš označil policejní žádost za snahu politického systému zlikvidovat ho a ovlivnit říjnové parlamentní volby. Kauza je podle něj vylhaná. „Ten zkorumpovaný klientelistický systém tradičních stran, který tady vládne už 27 let, ten vždy každého popravil a teď se snaží popravit mě a to je všechno,“ řekl již dříve Babiš. Pozornost upoutal také výrok ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO) v tom smyslu, že žádost o vydání Babiše je motivována snahou ovlivnit výsledek říjnových sněmovních voleb. Kvůli tomuto výroku se ve středu dopoledne sejde ústavně právní výbor.