AfD by mohla zvítězit v prvních zemských volbách v Německu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Alternativa pro Německo (AfD) je už jen krůček od dalšího triumfu v Německu. Po volbách 4. září usednou bezpochyby její kandidáti v zemském sněmu ve Schwerinu v Meklenbursku Předním-Pomořansku (Mecklenburg-Vorpommern). Hlavní favorit strany, Leif-Erik Holm, má ale ještě jeden ambiciózní cíl. Chtěl by, aby se AfD stala v této spolkové zemi nejsilnější stranou. A to v podstatě z nuly. Šance partaje na takový výsledek nejsou špatné, píše list Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ).
Týden před zemskými volbami vypadaly preference politických stran následovně: SPD 28 %, CDU 22 %, AfD 21 %, Levice 13 %, Zelení 6 %, NPD 3 %. Několikaprocentní náskok sociálních a křesťanských demokratů před AfD ale mnoho neznamená, zvláště s ohledem na výsledky nedávných zemských a místních voleb. Strana kritizující islám a migrační politiku kancléřky Angely Merkelové v nich opakovaně získala větší podporu, než kolik jí přisuzovaly průzkumy. V Sasku-Anhaltsku to bylo letos v březnu 24,3 procent.
Podle nejčerstvějšího průzkumu institutu Insa z 31. srpna už AfD (23 %) v Meklenbursku Předním-Pomořansku dokonce ve voličské přízni předběhla CDU (20 %) a je na druhém místě.
K popularitě AfD na severovýchodě Německa přispívá nemalou měrou i zmíněný Holm. Vystudovaného ekonoma znají mnozí Meklenburčané ještě z dob, kdy dělal rozhlasového moderátora na stanicích Antenne MV, FFH a NDR. Má příjemný hlas a vystupování, je usměvavý, působí umírněným dojmem. Když svou stranu, kterou hlavně maistremová média mají tendenci zařazovat do škatulky radikální, označuje za rodinnou, působí to na mnohé docela důvěryhodně. Kdysi volil CDU a liberální FDP, řecká krize ho prý ale nasměrovala do řad AfD.
Když list FAZ srovnává Holma s dalšími významnými politicky AfD, uvádí: "Je tišší než Björn Höcke, opatrnější než Alexander Gauland, snesitelnější než Frauke Petryová a uvolněnější než Jörg Meuthen. Oba posledně jmenovaní jsou spolupředsedy strany, jež se těší podpoře a sympatiím i českého exprezidenta Václava Klause. Ten se koncem srpna zúčastnil předvolebního mítinku AfD v Meklenbursku Předním-Pomořansku. "Podporuji AfD, protože je hlasem rozumu," prohlásil mimo jiné Klaus na shromáždění ve schwerinském hotelu Amedia Plaza.
Ve Schwerinu už deset let společně a pohodlně vládnou SPD a CDU. Dlouho to vypadlo, že jejich poměrně harmonický partajní sňatek vydrží i po volbách 4. září. Důvody k tomu jsou, i díky citelně rostoucí ekonomice včetně milionových přebytků v rozpočtu, píše Handelsblatt. Přesto se kdysi rudo-černá většina bortí. Téma uprchlíků dělá lidem větší starosti než zemská politika. A v obavách z migrantů boduje hlavně AfD. Ještě před pěti lety zvítězili ve Schwerinu v zemských volbách socialisté (SPD) ziskem 35,6 procent hlasů. nyní jim průzkumy přisuzují o zhruba 10 procent méně.
Popularita zemského premiéra Erwina Selleringa (SPD) trpí též kvůli krizi jeho strany na spolkové úrovni. Sellering se přitom vůči uprchlické politice kancléřky vymezuje a vytýká jí mimo jiné to, že prý nedostatečně reflektuje obavy občanů z přílivu migrantů.
Sociální demokraté ve Schwerinu jsou přitom ušetřeni části předvolební kritiky a útoků opozičních Zelených a Levice (Die Linke.), neboť jejich představitelé pokukují po možnosti, že by s SPD mohli vytvořit novou vládní koalici. Tedy SPD-Levice-Zelení. Pokud socialisté zvítězí, budou koaliční partnery potřebovat, a CDU jako menší partner jí k většině nebude stačit. Ostatně, rudo-rudý (SPD-Levice) koaliční model už na zdejší zemské úrovni od roku 1998 poměrně dobře fungoval, plných osm let.