Rusko staví novou námořní základnu v Černém moři

 
Rusko staví novou námořní základnu v Černém moři

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Na černomořském pobřeží v přístavním městě Novorossijsk, které leží asi 1500 kilometrů jižně od Moskvy, vyrůstá nová základna ruského vojenského námořnictva. Jejím účelem je ochrana před aktivitami Severoatlantické aliance v regionu, píše ruský portál Russia Beyond The Headlines (RBTH). Na základně má být rozmístěno šest ponorek s diesel-elektrickým pohonem. Problémem projektu prozatím zůstává počasí. 

Jak se RBTH dozvěděl z vojenských kruhů, v Novorossijsku se nyní pro podvodní plavidla dokončují tři kotevní mola. U šesti plánovaných ponorek jde o projekt (třídu) 636.6 „Varšavjanka“. Tři z nich, Rostov na Donu, Novorossijsk a Staryj Oskol, jsou už na nové základně Černomořské flotily. Každá ponorka je vybavena podvodními raketami jakož i podzvukovými střelami třídy Kalibr, které byly nasazeny v Sýrii. Mají dosah až 2500 kilometrů.

Rozhodnutí  Moskvy vystavět další základnu v Černém moři souvisí s obnovenou aktivitou lodí NATO v oblasti v uplynulých letech. "Rozmístění ponorek Varšavjanka v Novorossijsku umožní Rusku kontrolovat potenciální hrozby v Evropě a na Blízkém východě," uvádí zdroj, jenž si nepřeje být jmenován. Kvůli názorovým rozdílům mezi Ruskem a Ukrajinou po rozpadu Sovětského svazu vznikla původně nová základna v oblasti Krasnodaru. Od roku 1991 si Moskva pronajala námořní základnu na Krymu. Každá obnova ruské flotily musela být ale dojednána s parlamentem v Kyjevě.   

Podle Viktora Litovkina, vojenského experta agentury TASS, se situace po vstupu Krymu do Ruské federace roku 2014 změnila. Začalo se s reformou flotily. Sevastopolská zátoka nabízí Moskvě jedinečné šance. S novou základnou v Novorossijsku bude Rusko s to kontrolovat Bospor a vojenskou infrastrukturu v Bulharsku. Dále bude schopno neutralizovat nebezpečí vycházející z americké raketové základny v Rumunsku, vysvětluje Litovkin. 

Alexandr Chramčichin, šéf analytického oddělení ruského Institutu politických a vojenských analýz, spatřuje nebezpečí hlavně v raketových obranných systémech USA umístěných ve východní Evropě. "Mohly by se rychle stát ofenzivními," obává se.

Experti jsou zajedno, že předností nové základny pro Černomořskou flotilu je možnost rozmístit lodě a ponorky na různých místech. Přitom je ale nutné vyřešit důležitý problém. Jde především o klimatické podmínky, vysvětluje Litovkin. V pobřežních oblastech Novorossijka pravidelně dují severní větry z pohoří Kavkazu, jež způsobují značné škody na lodích a budovách. Plavidla můžou pod nápory vichru narazit na pobřeží a zničit vojenskou infrastrukturu.  "Základna se staví tak, aby větry nemohly způsobit velké škody," řekl Litovkin RBTH. Za tímto účelem buduje Rusko v pohoří Kavkazu tunel - v naději obejít nebezpečí zničujících větrů.

7. července 2016