Idol i nenáviděný diktátor. Zemřel Fidel Castro, kubánský Máximo Líder
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ve věku 90 let zemřel v noci na dnešek někdejší vůdce kubánských komunistů a bývalý kubánský prezident Fidel Castro. Oznámil to jeho mladší bratr Raúl Castro, který Fidela v roce 2006 po jeho bezmála padesátiletém vedení země vystřídal. Kubánská vláda vyhlásila státní smutek až do pohřbu, který bude 4. prosince. Ze světa přicházejí rozdílné reakce: zatímco především levicově orientovaní latinskoameričtí státníci hovoří o odchodu přítele a revolucionáře, kubánský exil Castrův skon vítá jako předzvěst demokratických změn na ostrově.
Raúl Castro ohlásil bratrovo úmrtí v televizi, kde se objevil v olivové vojenské uniformě. "Dnes (v pátek) ve 22:29 (sobota 04:29 SEČ) zemřel vrchní velitel kubánské revoluce Fidel Castro Ruz. Vždy kupředu, k vítězství," prohlásil současný nejvyšší kubánský představitel.
Během devítidenního smutku budou vlajky na Kubě na půl žerdi a omezí se veřejné oslavy. Místo nich se uskuteční pietní shromáždění, při kterých podle kubánské tiskové agentury Prensa Latina budou mít občané možnost přísahat věrnost vůdci revoluce.
Fidel Castro byl kritiky označován za totalitního vládce, zatímco jeho stoupenci ho považovali za symbol nezávislosti a boje proti imperialismu a za člověka, jemuž ostrov mimo jiné vděčí za odstranění negramotnosti či za zavedení bezplatného zdravotnictví. Jeho budování socialismu však nakonec přivedlo kubánské hospodářství ke kolapsu.
Podle francouzského prezidenta Francoise Hollandea zosobňoval Castro "kubánskou revoluci se všemi nadějemi, které vyvolala, i se všemi zklamáními, jež přinesla". Castro za studené války dokázal pro Kubánce ztělesňovat hrdost nad odmítnutím cizí nadvlády, uvedl francouzský prezident. Zároveň prohlásil, že americké embargo proti Kubě by mělo být "definitivně zrušeno".
"Soudruh Castro bude žít věčně," uvedl čínský prezident Si Ťin-pching a dodal, že v kubánském státníkovi ztratil čínský lid dobrého soudruha.
Ruský prezident Vladimir Putin označil zesnulého za upřímného a spolehlivého přítele Ruska a jeho jméno za "symbol celé epochy".
Přínos kubánského vůdce vyzdvihl také venezuelský prezident Nicolás Maduro, jenž vyzval všechny světové revolucionáře, aby "pokračovali v odkazu" otce kubánské revoluce. Hlubokou lítost nad ztrátou přítele vyjádřil salvadorský prezident Sánchez Cerén. Jeho mexický protějšek Enrique Peňa Nieto prohlásil, že "Fidel Castro byl přítelem Mexika a podporoval vztahy obou zemí založené na respektu, dialogu a solidaritě".
Podle indického premiéra Nárendry Módího také Indie "oplakává ztrátu velkého přítele". Ministerský předseda charakterizoval Castra jako jednu z nejkultovnějších osobností 20. století.
"Kuba nikdy nikoho neohrožovala, jen chtěla žít vlastním životem. Mnozí ji za tuto odvahu nenáviděli," uvedl slovenský premiér Robert Fico, jehož země toto pololetí předsedá Evropské unii.
"Možná někdy Fidel Castro bojoval za svobodu. Ale já jsem nikdy nemohl zapomenout, že když jsme my v roce 1968 také bojovali za kus svobody, tak Fidel Castro podpořil Sovětský svaz a invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa," řekl ČTK český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Český premiér Bohuslav Sobotka míní, že Castro jako revolucionář ztělesňoval velké naděje, postupně se z něj ale stal diktátor. Sobotka zároveň ČTK řekl, že věří v posilování občanské svobody na Kubě.
Předseda Evropské komise Jean-Paul Juncker označil zesnulého za zosobnění kubánské revoluce a za jednu z historických osobností 20. století, jejíž odkaz bude teprve posouzen. "Změnil směřování své země a jeho vliv dalece přesáhl její hranice. Jeho odkaz posoudí historie," uvedl Juncker a vyjádřil soustrast Castrově rodině i Kubáncům.
Z kubánského exilu a z disidentských kruhů zaznívají kritické reakce. Ileana Rosová-Lehtinenová, první Američanka kubánského původu zvolená do amerického Kongresu, označila Castra za "tyrana a zločince" a jeho smrt uvítala jako "příležitost usilovat o Kubu, která bude svobodná, demokratická a prosperující". Kubánská disidentka a bloggerka Yoani Sánchezová komentovala Castrovu smrt slovy: "Už chybí jen několik hodin do prvního úsvitu mého života bez Fidela Castra."
Zatímco obyvatelé kubánského hlavního města na zprávu o Castrově smrti odle agentury Reuters zareagovali se smutkem, v americkém Miami - domově početné kubánské exulantské komunity - dav mávající kubánskými vlajkami tančil, jásal, bušil do pánví a kastrolů a odpaloval rachejtle.
"Jsem z toho hodně rozrušená. Bez ohledu na cokoli byl veřejnou osobností, kterou svět respektoval a miloval," citoval Reuters studentku z Havany Sariel Valdespinová. Patnáctiletý Carlos Rodríguez byl v havanské čtvrti Miramar, když se dozvěděl o Castrově úmrtí. "Fidel? Fidel?" prohlásil nevěřícně. "To jsem tedy nečekal. Vždycky jsme si mysleli, že bude žít navždy. To nemůže být pravda."