České zdravotnictví je lepší než britské, tvrdí výzkum
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
České zdravotnictví patří v Evropě k lepší polovině, ve srovnání se zeměmi střední a východní Evropy vychází dokonce jako suverénně nejlepší. Tvrdí to analýza Evropského spotřebitelského indexu zdravotní péče (EHCI), jehož výsledky interpretoval Zdravotnický deník. Česko v hodnocení předstihlo Velkou Británii či Itálii.
V celkovém hodnocení bylo možné získat 1000 bodů. V jednotlivých kategoriích byla hodnocena pacientská práva a informace, dostupnost, čekací doba na léčbu, rozsah a dosah poskytovaných služeb, prevence, léky a také výsledky. Celkovým vítězem se s 900 získanými body stalo Nizozemsko a Švýcarsko. Česká republika obsadila s 780 body třináctou pozici. Je tak nejlepší ze zemí střední a východní Evropy a je lepší než Velká Británie, Itálie, Španělsko a Portugalsko. Poslední bylo Rumunsko, které obdrželo pouze 497 bodů.
Nejsilnější českou disciplínou je podle průzkumu efektivita zdravotnictví. Ve schopnosti poskytnout zdravotnickou péči za peníze, jež má k dispozici, jsou tuzemští lékaři třetí nejlepší v Evropě. Účinnost zdejšího systémů je navíc podle autorů trvalým, nikoliv pouze nahodilým trendem.
„Česká republika se jeví jako země, jejíž zdravotní systém je stabilní a prostý korupce, což je v zemích střední a východní Evropy relativně vzácné,“ píše se v textu mezinárodního srovnání.
Tuzemské zdravotnictví je silné i v oblasti dostupnosti péče. V tomto ohledu se Česká republika řadí spíše k zemím západní Evropy, v hodnocení je zmíněna společně s Německem, Rakouskem či Francií.
O něco slabší výsledky naopak Česko vykázalo například v dílčích kategoriích, jako je dlouhodobá péče o staré spoluobčany. Spíše špatné hodnocení si odnesla zdejší zdravotnická péče i v oblasti prevence. Zejména pak v boji se špatným krevním tlakem, alkoholismem a nedostatečnou tělesnou aktivitou.
Evropský spotřebitelský index zdravotní péče byl zaveden v roce 2005 a od té doby je uznávaným standardem zdravotní péče. EHCI vychází z kombinace veřejných statistických údajů, pacientských průzkumů a nezávislého výzkumu prováděného nezávislou společností Health Consumer Powerhouse. Index využívá ve svých srovnáních i Evropská komise.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.