Starostové jdou burcovat před ministerstvo. Nemají ani korunu na opravu silnic a mostů
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Ministerstvo financí v příštím roce nechce dát ani korunu na opravu silnic a mostů v obcích. Místní komunikace jsou ale mnohde v dezolátním stavu a představují pro občany nebezpečí. Obce, které je mají v majetku, ale nemají peníze na jejich opravu. Až šedesátka starostů z celé republiky proto bude ve čtvrtek protestovat před budovou ministerstva financí. Chtějí si vyhádat alespoň 200 milionů korun, které dostali loni.
Starostové spoléhali na to, že se pro příští rok navýší obnos v dotačním titulu na obnovu místních komunikací. Teď to však vypadá, že bude úplně zastavený. „Už před třemi čtyřmi měsíci jsme ministerstvu dali návrh na vznik nového dotačního titulu, který by komplexně řešil infrastrukturu venkova. Nikdo si ale ani ve skrytu duše neuvědomil, že by došlo ke zrušení toho stávajícího dotačního titulu,“ řekl pro Echo24 Tomáš Chmela, tajemník Sdružení místních samospráv ČR.
Proto se starostové ve čtvrtek v 17 hodin vydají před budovu ministerstva financí. Protest organizuje Sdružení místních samospráv ČR, které sdružuje více než 1200 českých obcí a měst. „Téma místních komunikací se týká drtivé většiny obcí a měst. Na šedesát starostů proto před ministerstvo přinese fotky těch rozbitých silnic a havarijních mostů. Chtějí tím poukázat na vážnost situace,“ uvedl Chmela.
Sdružení se také snažilo vyjednat si na čtvrtek osobní schůzku s ministrem Pilným. „Má být ale údajně na dovolené, ale to ještě neznamená, že by nás nemohl přijmout některý z náměstků,“ dodal Chmela.
Příkladem obce, která má problémy s opravou místních komunikací, může být obec Sychrov v Libereckém kraji s 300 obyvateli. Ta má v majetku kromě 16 kilometrů místních komunikací také tři lávky pro pěší a pět mostů. Jen oprava havarijního stavu jednoho mostu však byla vypočítaná na více než 3,3 miliony korun. Sychrov si svým ročním rozpočtem okolo 4 miliony korun proto bez dotací nemůže obnovu mostu dovolit.
„Infrastruktura malých obcí, tedy například budovy, kanalizace či místní komunikace je několik desítek let podfinancovaná. Aktuálně navýšené příjmy obcí z rozpočtového určení daní tak nyní pokryjí běžnou údržbu, ale rozhodně nestačí na sanaci havarijních stavů,“ uvedl k tomu předseda Sdružení Stanislav Polčák.
Podle tajemníka by byly obce pro příští rok spokojeny s alespoň 200 miliony, které dostaly na opravu infrastruktury v letošním roce. „Je to naprosto nedostačující. Ale je pravda, že schází tvrdá data, proto spouštíme mapovací projekt, kterým chceme zjistit stav místních komunikací v republice. Až to budeme mít takto podloženo, můžeme se bavit o posílení až na 1 miliardu korun ročně. Nebo alespoň o 400 milionech korun,“ uvedl Chmela
Návrh státního rozpočtu pro příští rok totiž přisuzuje ministerstvu pro místní rozvoj o 11 miliard méně než v roce 2017. Ministryně Karla Šlechtová (za ANO) kvůli tomu kritizovala ministra financí Ivana Pilného (ANO). Podle ní je Pilný především ekonom, který možná vidí hlavně celková makroekonomická čísla, ale měl by vidět i to, komu konkrétně peníze pomáhají. Na základě návrhu rozpočtu by totiž její rezort neměl ani korunu na podporu rekonstrukce místních komunikací pro malé obce, výstavbu domů pro seniory, regeneraci sídlišť nebo provoz klíčového monitorovacího systému, na kterém je závislé vyplácení evropských dotací.