Odvážní lidovci. Do podzimních voleb půjdou v koalici se STAN
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
KDU-ČSL chce jednat s hnutím STAN o vytvoření koalice pro podzimní sněmovní volby. Lidovci se na tom shodli v sobotu na své celostátní konferenci v Brně. Po konferenci to oznámil šéf strany Pavel Bělobrádek.
„Debata byla velmi otevřená a nakonec se celostátní konference usnesla na tom, že je pro dlouhodobou spolupráci s hnutím Starostové a nezávislí. Delegáti celostátní konference pověřili naše předsednictvo, abychom vyjednávali o spolupráci do poslaneckých voleb v roce 2017 s hnutím STAN ve formě přímé volební koalice,” řekl šéf lidovců Pavel Bělobrádek.
Šéf lidovců doplnil, že výsledek jednání už sdělil předsedovi STAN Petru Gazdíkovi. „Seznámíme je s detaily s tím, že se budeme bavit, jestli tato přímá otevřená koalice je něco, o čem by s námi Starostové a nezávislí chtěli vyjednávat,“ doplnil.
„V žádném případě to nezamítáme hned na začátku. Začneme jednat o tom, jestli je to přijatelné i pro Starosty a nezávislé,“ řekl místopředseda STAN Rakušan. Dvojkoalice by potřebovala pro vstup do Sněmovny překročit hranici deset procent.
Záměr lidovců přivítal předseda Starostů a nezávislých (STAN) Petr Gazdík. „Je to odvážné rozhodnutí. Toto rozhodnutí KDU-ČSL svědčí o její upřímné snaze, aby prodemokratické nesocialistické síly neztratily vliv na dění v naší zemi,“ řekl Gazdík. Uvedl, že celostátní výbor STAN o dvojkoalici zatím nerozhodl, učiní tak v nejbližších týdnech.
Jurečka chtěl společnou kandidátku, Roithová zase koalici
Na brněnskou konferenci přicházeli lidovci s různými názory ohledně spolupráce se Starosty. Někteří se obávají ztráty značky KDU-ČSL. Místopředsedkyně Zuzana Roithová dává přednost vzniku koalice, první místopředseda Marian Jurečka považuje za jednodušší pozvat hnutí na lidovecké kandidátky, nebojí se ale ani vzniku zcela nové strany.
„Třetí síla by měla mít ambici získat více než 10 procent, a proto by byla legitimní koalice. Na integrované politické hnutí je podle mého názoru trochu málo času,“ řekla ještě před závěrem lidovecké konference o spolupráci stran Roithová.
Jurečka zase uvedl, že je koalice poměrně velkým riskem. „Horká fáze volební kampaně může někdy přinést nečekané zvraty a třeba nějakou kauzu, na kterou je potom velice komplikované reagovat. A mít pak výsledek 9,99, to je naprosto fatální,“ řekl. V případě vzniku nového subjektu nebo nasazení zástupců STAN na kandidátky lidovců by stranám pro vstup do sněmovny stačilo pět procent hlasů, v případě volební koalice by se klauzule sčítaly.
V regionech lidovci určitou formu spolupráce většinou podporují, často ale odmítají možnost vytvoření integrační strany. Kraje se většinou obávají toho, že by v takovém případě KDU-ČSL jako značka ve volbách vůbec nefigurovala a nová strana by se nestihla u veřejnosti vžít.
STAN s KDU-ČSL začaly o spolupráci jednat v prosinci. Bělobrádek minulý týden v dopise straníkům napsal, že kandidátky by se sestavovaly podle síly obou uskupení v jednotlivých krajích. Bělobrádek v dopise také uvedl, že lidovci nebudou se STAN spolupracovat za každou cenu. KDU-ČSL podle něj bude žádat, aby kandidáti za STAN nehlasovali v rozporu se zásadními etickými hodnotami KDU-ČSL.