EET

Nachytaný šéf finančního ředitelství. 18 miliard za EET nevysvětlil

EET
Nachytaný šéf finančního ředitelství. 18 miliard za EET nevysvětlil

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Šéfa Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martina Janečka nachytal na vysvětlování 18 miliard coby slibovaném výnosu po zavedení EET Jiří Žežulka, který na úřadu v minulosti pracoval jako zástupce ředitele. Sám Žežulka je přesvědčený, že takový výnos je nereálný, a jak má být částky dosaženo, podle něj Janeček nevysvětlil. Mluvili o tom v nedělním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce. 

„Očekávalo se, že se ve druhé fázi (EET – pozn. red.) zapojí 250 tisíc podnikatelů. Dnes už víme, že je to polovina. To je argument pro to, že těch 18 miliard pravděpodobně nebude splněno,“ vysvětlil bývalý zástupce ředitele GFŘ Jiří Žežulka. Zároveň označil takový cíl, který slibuje od zavedení online pokladen ministerstvo financí Andreje Babiše (ANO), za nereálný.

Nicméně podle šéfa Generálního finančního ředitelství Janečka přináší EET „velké efekty“ už nyní. Konkrétní čísla ale dovozovat nechtěl. Daty se podle něj teprve bude muset zabývat finanční správa. 

„V tuhle chvíli bych nechtěl dovozovat nějaká konkrétní čísla z hlediska inkasa, ale z hlediska tržeb. Což spolu nějakým způsobem souvisí, ale nemusí to na tom inkasu přinášet takové efekty, jako je třeba v těch tržbách,“ vysvětlil Janeček.

Zdůraznil, že s výnosem 18 miliard se počítá až po plném náběhu celého systému EET. Pochvaloval si také 10 až 12 miliard jako přínos kontrolního hlášení k DPH za rok 2016, který je jasný už nyní. „Už těch 10 miliard je důvod do toho projektu jít – podařilo se jich dosáhnout za první rok,“ dodal. 

„Ne že bych nevěřil, těm číslům nerozumím“ 

Z tématu ale Žežulka nechtěl Janečka pustit a dožadoval se dalšího vysvětlení. „Já těm číslům, Martine, nechci říct, že nevěřím. Já jim nerozumím. Když budeme brát uzavřený rok 2016. Nárůst DPH na inkasu dělal 17,9 miliardy. Když odečteme vliv kontrolního hlášení, tak jak je prezentováno, tak to znamená, že jsme vlastně docílili nárůstu inkasa (čistého ekonomického růstu) někde maximálně kolem dvou procent. To je přece kriticky málo,“ uvedl Žežulka. 

Janeček tuto Žežulkovu interpretaci odmítl. Podle bývalé náměstkyně ministra financí Simony Hornochové, která byla dalším hostem pořadu, čísla takto dopočítat nejde. „Souhlasím s tím, že ne celý růst HDP generuje DPH,“ uvedla.   

Ředitel Generálního finančního ředitelství (GFŘ) Martin Janeček v pořadu ČT Otázky Václava Moravce - Reprofoto: Česká televize

 

, bp

26. března 2017