V Moskvě mají restauraci NKVD, Stalinovy státní bezpečnosti
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Nová restaurace NKVD v centru Moskvy nabízí munici pro kontroverzní diskusi. Koneckonců, NKVD (česky Lidový komisariát vnitřních záležitostí) je symbolem krvavých represí v třicátých letech 20. století v Sovětském svazu v čase vlády Josifa Vissarionoviče Stalina. Ochránci lidských práv jsou pobouřeni, jiní za tímto názvem vidí spíše cynický marketing, všímá si mezi jinými ruská televize Vjesti (vesti.ru).
Uvnitř podniku visí nad elektrickým krbem majestátní portrét Stalina v bílé uniformě. Jídelní lístek je ozdoben srpem, kladivem a nápisem NKVD. Servírka ve vojácké kamizole nicméně trvá na tom, že zkratka NKVD ve skutečnosti znamená Národní kuchyně velkého státu. Podobnost s lidovým komisariátem, Stalinovou tajnou policií (1934 až 1945), s předchůdcem KGB, je ovšem zjevná. Restaurace se nachází jen dva kilometry od Kremlu a vypadá tak, jako by se právě změnila v místo vzývání a oslav stalinismu.
V hostovské místnosti visí hned dva portréty generalissima a z jídelního lístku se na vás usmívá Felix Džeržinskij, zakladatel a velitel obávané ruské Čeky. V nabídce je i "předkrm à la Stalin". Vedle této a další symboliky ale restaurace NKVD vypadá jako mnoho jiných moskevských pohostinství. Na stěně visí i jelení paroží a porůznu je rozmístěný masivní nábytek. Na jídelníčku je třeba císařský salát za v přepočtu 150 korun. A na pokladních lístečcích ještě ani nevyměnili někdejší název restaurace "Zemlja i morje" (Země a moře).
Servírka vojačka ovšem ujišťuje, že s výzdobou ve stylu SSSR se teprve začalo, za nějaký čas bude interiér vypadat jinak. Dotaz, že výraz NKVD vyvolává smutné asociace, ji nevyvádí nijak z míry. "Opravdu tehdy nebylo nic pozitivního, jen popravy?" reaguje řečickou otázkou. O další politické diskusi ale zjevně nemá zájem. Je tu přece proto, aby obsluhovala hosty.
Na restauraci poprvé širší veřejnost loni v prosinci upozornil právník Mark Fejgin. Její obrázek zveřejnil na Twitteru. Kritici podniku rychle zjistili, že v domě, v němž se nachází, na adrese Ostošenka 8, žili čtyři lidé, kteří byli za Stalina popraveni. To byl ale jen zlomek těch, kteří skončili za tohoto vládce v rukou katů. Podle některých historiků bylo za Stalina popraveno kolem 700 tisící lidí. Na tomto krvavém díla měla velký podíl NKVD.
Reakce na sociálních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat. "Moskvané, to jste se už totálně pomátli?" napsal třeba David Chomak, zakladatel v Rusku velmi oblíbené webové stránky Lukmore. Jiní reagovali cynicky. Třeba poznámkou, že v takové restauraci by se mělo servírovat lidské maso. Pro správnou atmosféru v podobném podniku prý nejsou vhodné svíčky, ale světlo lampy přímo do obličeje, dále by tam měla stříkat krev a hosté by se měli spoutat. Ale zdaleka ne všechny Moskvany restaurant NKVD rozhořčuje. Kdo je ke Stalinově době a k epoše Sovětského svazu jako takové otevřený, toho nezvyklý podnik nechává spíše lhostejným. Někteří ho dokonce vítají. A to přestože se nepovažují za stalinisty. Prostě to prý patří k otevřené a tolerantní společnosti.
Experti na marketink upozorňují, že provozovateli podniku může být úplně jedno, jaké emoce to vyvolává. Zda záporné, kladné či neutrální. Podle nich není vznik restaurace NKVD motivován politicky, ale jde o čistě komerční nápad. "Jde jen o byznys. O velmi cynický způsob jak si vydělat peníze," míní třeba Stanislav Kučer, reportér ekonomického listu Kommersant.