Pár metrů od srážky. Ruská stíhačka prolétla těsně u amerického letadla

Pár metrů od srážky. Ruská stíhačka prolétla těsně u amerického letadla

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Skutečně blízké setkání zažila nad Černým mořem posádka amerického průzkumného letounu P-8 Poseidon, což je upravená verze Boeingu 737. Ve vzdálenosti necelých sedmi metrů prolétl od amerického stroje ruský stíhací letoun Su-27. Zprávu přinesl server televize NBC News.

Incident se odehrál tento týden v mezinárodním vzdušném prostoru. Mluvčí amerického námořnictva Pamela Kunzeová dodala, že posádka průzkumného letounu shledala postup ruského pilota jako bezpečný a profesionální.

Oproti minulým incidentů se jedná o podstatnou změnu. V minulých případech, kdy se ruská letadla přiblížila do takové blízkosti, bylo naopak takové jednání označováno za hazardérské, přestože ruská letadla byla v mnohem větší vzdálenosti než při tomto incidentu. Kunzeová dodala, že vzdálenost cizího letounu se nepovažuje za jediný faktor, kterým se hodnotí podobné události. Prý také záleží na veliteli letounu či plavidla, aby každý incident posoudil zvlášť.

Podobné incidenty jsou v posledních letech časté. Ruská letadla se začala do takové blízkosti letounů a plavidel NATO přibližovat po obsazení Krymu a vypuknutí bojů na Ukrajině v roce 2014. Američané na to reagovali posílením svých sil v oblasti Černého moře. Například v Rumunsku byl v květnu loňského roku zprovozněn radar protiraketové obrany.

Stíhací letoun Su-27 - FOTO: Wikipedia Commons, autor Dmitriy Pichugin

 

, jk

12. května 2017