Základna v Nigeru, USA rozšiřují sledování Afriky drony

Základna v Nigeru, USA rozšiřují sledování Afriky drony

Spojené státy rozšiřují svoje průzkumné lety na černém kontinentu. Nad severozápadní Afrikou křižují jejich bezpilotní letouny startující z Nigeru už od roku 2013, Američané tam v hlavním městě Niamey sdílejí leteckou základnu s Francouzi. V regionu začali využívat drony od zahájení intervence proti islamistům v severním Mali v lednu 2013. Nyní ale buduje Washington u Agadezu nový opěrný bod, aby špionáž z oblaků v této oblasti ještě zintenzívnil. Nejde o novou ideu, plány na ni se zrodily už před třemi lety, píše list Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

Jak Pentagon potvrdil BBC, do výstavby nové infrastruktury investují Američané 50 milionů dolarů. O projektu už předtím informoval investigativní internetový portál The Intercept a publikoval k tomu zřejmě tajný vládní dokument. Podle něj by měla být v sousedství základny číslo 201 nigerské armády jižně od Agadezu zřízena 1830 metrů dlouhá startovací dráha pro lehké výzvědné letouny. U ní by se mělo postavit několik hangárů a dále 17 tisíc čtverečních metrů rozlehlá parkovací plocha. Provoz včetně udržby zařízení by měl přijít Pentagon na dalších 50 milionů dolarů ročně.

příprava amerického dronu k nočnímu startu na Blízkém východě - Foto: Pentagon

Dosud se hovoří pouze o špionážních letech. Kritici se ovšem obávají, že podobně jako v Somálsku by USA mohly základnu využívat k útokům na teroristy.

Podle zprávy listu Washington Post budovaly Spojené státy už v letech 2007 až 2002 v Africe špionážní síť s mnoha malými opěrnými body, které často zůstaly utajené. Zdaleka se k tomu nepoužívají jen drony, velká část americké výzvědné flotily sestává z jednomotorových turbovrtulových strojů Pilatus PC-12. Švýcarský výrobce letadla vyrábí i jeho polovojenskou verzi.

Na severozápadě Afriky hraje Niger v boji proti islámskému teroru centrální roli. USA ovšem rozmístily své drony také v Burkině Faso a na severu Kamerunu, jde ale údajně jen o menší operace. Oproti nim má Niger ideální geografickou polohu, díky níž lze z této země dobře sledovat teroristické aktivity v sousedních zemích – v Nigérii, Mali, Čadu anebo Libyi.

dron MQ-1 Predator amerického vojenského letectva - Foto: Pentagon

Na severu Nigérie se v uplynulých měsících podařilo z části zatlačit teroristickou organizaci Boko Haram, ale samotný konflikt a z něj vyplývající humanitární katastrofa trvají. Na severu Mali jsou islamisté z Al-Kajdy v islámském Maghrebu a z Ansar Dine oslabeni, ale nikoli poraženi. A také Libye zůstává velmi nestabilní.

V regionu jde teror často ruku v ruce s drogami a obchodem s lidmi. Skrze Niger vede jedna z nejdůležitějších uprchlických tras Afriky – směr Libye a poté Evropa.

 

,

17. října 2016