Základna v Nigeru, USA rozšiřují sledování Afriky drony
Spojené státy rozšiřují svoje průzkumné lety na černém kontinentu. Nad severozápadní Afrikou křižují jejich bezpilotní letouny startující z Nigeru už od roku 2013, Američané tam v hlavním městě Niamey sdílejí leteckou základnu s Francouzi. V regionu začali využívat drony od zahájení intervence proti islamistům v severním Mali v lednu 2013. Nyní ale buduje Washington u Agadezu nový opěrný bod, aby špionáž z oblaků v této oblasti ještě zintenzívnil. Nejde o novou ideu, plány na ni se zrodily už před třemi lety, píše list Neue Zürcher Zeitung (NZZ).
Jak Pentagon potvrdil BBC, do výstavby nové infrastruktury investují Američané 50 milionů dolarů. O projektu už předtím informoval investigativní internetový portál The Intercept a publikoval k tomu zřejmě tajný vládní dokument. Podle něj by měla být v sousedství základny číslo 201 nigerské armády jižně od Agadezu zřízena 1830 metrů dlouhá startovací dráha pro lehké výzvědné letouny. U ní by se mělo postavit několik hangárů a dále 17 tisíc čtverečních metrů rozlehlá parkovací plocha. Provoz včetně udržby zařízení by měl přijít Pentagon na dalších 50 milionů dolarů ročně.
Dosud se hovoří pouze o špionážních letech. Kritici se ovšem obávají, že podobně jako v Somálsku by USA mohly základnu využívat k útokům na teroristy.
Podle zprávy listu Washington Post budovaly Spojené státy už v letech 2007 až 2002 v Africe špionážní síť s mnoha malými opěrnými body, které často zůstaly utajené. Zdaleka se k tomu nepoužívají jen drony, velká část americké výzvědné flotily sestává z jednomotorových turbovrtulových strojů Pilatus PC-12. Švýcarský výrobce letadla vyrábí i jeho polovojenskou verzi.
Na severozápadě Afriky hraje Niger v boji proti islámskému teroru centrální roli. USA ovšem rozmístily své drony také v Burkině Faso a na severu Kamerunu, jde ale údajně jen o menší operace. Oproti nim má Niger ideální geografickou polohu, díky níž lze z této země dobře sledovat teroristické aktivity v sousedních zemích – v Nigérii, Mali, Čadu anebo Libyi.
Na severu Nigérie se v uplynulých měsících podařilo z části zatlačit teroristickou organizaci Boko Haram, ale samotný konflikt a z něj vyplývající humanitární katastrofa trvají. Na severu Mali jsou islamisté z Al-Kajdy v islámském Maghrebu a z Ansar Dine oslabeni, ale nikoli poraženi. A také Libye zůstává velmi nestabilní.
V regionu jde teror často ruku v ruce s drogami a obchodem s lidmi. Skrze Niger vede jedna z nejdůležitějších uprchlických tras Afriky – směr Libye a poté Evropa.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.