Tajná policie Stasi bedlivě monitorovala rok 1989 v Praze

Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Tajná policie Stasi bedlivě monitorovala rok 1989 v Praze
Kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obávaná východoněmecká Stasi měla za totality své filiálky v Praze, Bratislavě a Karlových Varech. Rok 1989 byl i pro ni obzvláště rušný. Před vlnou emigrací občanů NDR na Západ tajná policie řešila třeba případ východních Němců, kteří byli v Praze na Václavském náměstí zatčeni během demonstrace k výročí sovětské invaze. Tajný agent Stasi dodával navíc překvapivé informace přímo z ÚV KSČ. Archivy někdejší východoněmecké tajné policie poprvé prozkoumali čeští historici.

„Byli jsme nuceni strávit noc na podlaze policejní stanice,“ stěžují si dva mladíci z Erfurtu, kteří se 21. srpna 1989 nachomýtli k demonstraci při výročí okupace Československa sovětskými vojsky. Jejich stížnost leží v archivu východoněmecké státní bezpečnosti, která se před čtvrtstoletím případem zabývala. Studenti ve věku 17 a 18 let mířili k pražskému Hlavnímu nádraží, odkud měli za několik hodin odjet vlakem domů. Protože nerozuměli hlášení pořádkových sil, které vyzvaly demonstranty shromážděné v horní části Václavského náměstí k rozchodu, zůstali na místě až do zásahu policie a spolu s desítkami dalších byli zavlečeni do policejních autobusů. Ty zatčené rozvezly k výslechům, které trvaly celou noc.

Mladí Němci si stěžovali, že policisté je následující den drželi hodiny v rozpáleném autobuse připoutané k sobě navzájem a první jídlo jim podali až po 24 hodinách. Pak prožili další noc v cele vyšetřovací vazby, „s rozsvíceným světlem a v krajně nevyhovujících sanitárních a hygienických podmínkách“. Ráno museli zaplatit pokutu sto korun, vyslechnout obvinění z účasti na nepovoleném shromáždění a narušení veřejného pořádku a dostali příkaz příštího dne opustit zemi.

Stasi 21. srpna 1989 zaznamenala v Praze ještě jedno zatčení východního Němce. Šlo o občana města Köthen ze Saska-Anhaltska, který na Karlově mostě fotografoval „akci bezpečnosti“, a když odmítal vydat svůj fotoaparát, byl zatčen. Stasi zjistila, že šlo o muže, který má v NDR napojení na „negativní církevní kruhy a takzvané ekologické skupiny“ a během prvomájového průvodu v Köthenu rozvinul „před tribunou plakát“. Přátelé zadrženého si vzápětí stěžovali na východoněmeckém velvyslanectví v Praze.

Do pěti let to v NDR praskne

Hlavním úkolem Stasi v Československu bylo monitorovat styky občanů NDR se západními Němci a především případné snahy o emigraci do spolkové republiky či Rakouska. Protože se útěky východních Němců začaly v srpnu 1989 množit a v té době už desítky z nich dokonce přelézaly zdi ambasády spolkové republiky v Praze, neměla tajná policie kapacity případy zatčených srpnových „demonstrantů“ řešit.

„Demonstrace k 21. srpnu také ve svých hlášeních popisuje už jen stručně, bez ideologického balastu, jako by cítila, že se blíží změna,“ říká historik Tomáš Vilímek, který v rámci společného projektu Ústavu pro soudobé dějiny a Ústavu pro studium totalitních režimů mapuje někdejší spolupráci StB a Stasi. Východoněmečtí tajní ale v létě 1989 ještě stihli přeložit výzvu Několik vět a při líčení událostí z 21. srpna neopomněli do Berlína nahlásit, že demonstranti na českou policii volali „gestapo!“ nebo „fašisti!“ a že dění přihlíželo množství turistů z NDR.

Důkladnější byla Stasi při rozboru „Palachova týdne z ledna 1989“. „Tu vnímali jako velký zlom, protože v reakci na násilné potlačení pražských demonstrací se v NDR konala řada solidárních akcí,“ připomíná Tomáš Vilímek. V únoru 171 východoněmeckých opozičních skupin sestavilo dopis generálnímu tajemníkovi ÚV KSČ Miloši Jakešovi, prezidentu Gustávu Husákovi a premiérovi Ladislavu Adamcovi, v němž žádají propuštění vězněného Václava Havla a dalších disidentů. Na československou ambasádu v Berlíně chodily dopisy od občanů NDR (i když v nijak závratném množství) žádající to samé. 19. března se v řadě kostelů ve městech s početnější opozicí (například Lipsko) rozezněly zvony a četla se jména vězněných Čechoslováků.

Tajná policie NDR měla v Československu pochopitelně své donašeče jak mezi zde studujícími či pracujícími východními Němci, tak mezi domorodci. V roce 1989 jich bylo celkem 32. „Do pěti let to v NDR taky praskne,“ měli se podle tajného spolupracovníka Stasi nechat slyšet východoněmečtí studenti pražské Matematicko-fyzikální fakulty bezprostředně po lednové sérii demonstrací k výročí upálení Jana Palacha. Jejich starší němečtí spolužáci prý podobný katastrofický scénář naopak odmítali a prohlásili, že „takové demonstrace nejsou vhodným prostředkem k řešení problémů“.

Stejně jako během lednového Palachova týdne i v srpnu 1989 byly do ulic Prahy povolány také lidové milice - Foto: ČTK

Štěpán chce být demokrat

Stasi si také všímala nálad mezi Čechy a do centrály přeposílala i „hlas lidu“. „Násilí plodí násilí a povzbuzuje ještě víc lidí k opoziční činnosti“ či „Tvrdé zásahy policie povedou k rozdělení obyvatelstva a zvláště k rostoucí nenávisti vůči KSČ, bezpečnostním orgánům a jejich funkcionářům“, zapsali si ohlasy ulice tajní.

Nejmenovaný spolupracovník Stasi tlumočil svým řídícím orgánům také „hodnocení pracovníků ÚV KSČ“, které už v lednu 1989 pražské politbyro v názorech na řešení situace rozdělovalo. „Soudruh Jakeš zcela stojí za bezpečnostními silami. Toto ale není případ všech členů ÚV KSČ,“ hlásí tajný spolupracovník. Někteří – jako třeba premiér Adamec nebo pražský městský tajemník Miroslav Štěpán – prý chtějí „vystupovat jako demokraté“. Část vedení strany podle zdroje Stasi kritizovalo tvrdý zásah a postihování náhodných kolemjdoucích během Palachova týdne. Podle informátora dokonce kvůli této kritice požádal náčelník pražské správy Sboru národní bezpečnosti generál Bohumil Carda o uvolnění z funkce. Jeho další profesní cesta měla směřovat na československé velvyslanectví v Berlíně.

Generál Carda ve funkci náčelníka v dubnu 1989 skutečně skončil. Do NDR ale nešel, stal se konzultantem kanceláře ministra vnitra a v září zamířil do činných záloh. Historik Tomáš Vilímek se domnívá, že východní Němci pravděpodobně neměli svého agenta, který vynášel informace ÚV KSČ, přímo mezi jeho členy, mohlo jít spíše o kontakt na pracovníka tamního aparátu či někoho, kdo se s funkcionáři někdy setkával.

Bratrům ani muk!

Na berlínském ministerstvu státní bezpečnosti existovala přísně tajná „Ústřední vyhodnocovací a informační skupina“, jejíž pracovníci shromažďovali od roku 1984 v měsíčních přehledech nejcitlivější informace z ostatních zemí východního bloku. „Je bezpodmínečně nutné zajistit, aby se obsah materiálů v žádném případě nedostal k bratrským orgánům,“ napsal v dokumentu Stasi velitel skupiny Werner Irmler.

Na potlačování „internacionalizace vnitřního nepřítele“ ale ve většině případů Stasi a StB intenzivně spolupracovaly. Poté, co se po létě 1989 otevřela stavidla východoněmecké emigraci a pak začali masově demonstrovat i lidé v samotné NDR, spolupráce mezi tajnými policisty začala váznout.

Ze setrvačnosti však i na konci roku 1989 dojížděly akce naplánované v klidnějších dobách. Pražská StB například žádá ještě 28. listopadu (!) Berlín o podporu transportu tajné zásilky určené pro Kubu, kterou měl zajistit Podnik zahraničního obchodu Metalimex. „Žádáme o zajištění kolony (4 náklaďáky a 2 osobáky) na území NDR a pomoc při nakládce (asi na loď). Současně možnost natankovat, ubytování pro 11 lidí na tři noci a občerstvení 17. 12. 89 v Berlíně,“ píše StB svým kolegům ze Stasi. Ti jim ale 5. prosince odpovídají: „Na základě současné situace v NDR nejsme schopni plánovaný transport na území NDR zajistit.“

22. srpna 2014