Proměna největšího slovenského sídliště

Petržalka už není žádná „králíkárna“

Proměna největšího slovenského sídliště
Petržalka už není žádná „králíkárna“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Z Bratislavského hradu a z vyhlídky na Mostě Slovenského národního povstání je lépe než odjinud vidět na jednu z nejlidnatějších částí Bratislavy, sídliště Petržalku. Sídliště, o kterém prý kdysi prezident Václav Havel pronesl, že je „králíkárna“. Toto „ghetto“, jak se také Petržalce říká, se ale postupně mění v místo, kde se dobře žije, kde se dá zajít na dobrou večeři, na dostihy, do knihovny i do bazénu. Slovenský Denník N vysvětluje proč.

Možná zde chybí parkovací místa a možná jsou na sebe v centru panelové domy příliš nalepené. Možná je skutečně konec Kopčianské ulice místo, kam člověk nechce jít ani v poledne vynést koš a možná si na druhém břehu Dunaje někdo myslí, že nemá smysl zajet na místní dostihové závody, protože jsou prostě v Petržalce.

„Petržalka se mění zásadně a rapidně,“ řekl Denníku N spisovatel Daniel Hevier, jenž se sem se svou paní nastěhoval v roce 1980 a který připomíná, že sídliště je mimořádně zelené.

Největší slovenské sídliště Petržalka - Foto: www.petrzalka.sk

Z doby, kdy bagry srovnaly se zemí původní domy, zahrádky a všechnu zeleň, pochází (pro oči člověka doby neznalého bizarní) videoklip Dobré ráno. V něm stavbu bratislavského sídliště propaguje výkvět tehdejší (často i současné) slovenské hudební scény (Dara Rolins, Richard Müller, Peter Nagy, Jožo Ráž, objevil se ale i Čech Boris Hybner). Stromy, které se tehdy zasadily, dnes halí Petržalku do příjemného stínu. I blízké okolí jezer Malý a Velký Draždiak a lesíky v okolí petržalského závodiště stojí za to vidět.

Sídliště především ti, kteří tam nikdy nebyli, rádi označují za nebezpečnou čtvrť Bratislavy, kde je snadné dostat se k drogám nebo být okraden. Přitom z mapy kriminality za rok 2015 vyplývá, že Petržalka patří mezi bezpečnější policejní okrsky ve slovenské metropoli, píše Denník N.

V roce 2015 zde došlo k 57 trestním činům na 10 tisíc obyvatel, což znamená, že Petržalka je třetí nejbezpečnější okrsek ve městě. Podle knihovnice z místní knihovny Viery Némethové, jejíž prababička se do Petržalky přistěhovala v roce 1934, jde pouze o dojem z nebezpečného sídliště. „Jeden panelák vedle druhého na holé pláni, každému to tu připomínalo ghetto,“ svěřila se deníku.

„Jsou tu bohaté možnosti sportovního a rekreačního vyžití, množství dětských hřišť. Dobrá infrastruktura, služby a blízkost do centra města řadí Petržalku na úroveň sídliště Ružinov, dle mě dokonce i výš,“ řekl fotograf Martin Kleibl s tím, že Petržalka stále není dobudovaná. Je fakt, že zájem o ni roste. Developeři staví tři nové bytové domy, skupina J&T zde plánuje 23-patrový dům, který dvojnásobně převýší dosavadní panelákovou zástavbu.

Na sídlišti se daří i podnikání. Nechybí tu kavárny, hospody a restaurace. Společnost Medusa Group otevřela nedávno klasickou pivnici Klubovna s vlastním pivem, čímž potvrzuje, že kvalitní restaurace a hospody se uživí i na sídlišti.

„Dnes je v Petržalce všechno, klidně tu můžete být bez toho, aby jste přešli přes Dunaj,“ vypráví Viera Némethová s tím, že ona „Petržalku naozaj miluje“.

25. srpna 2016