Povinná návštěva mešity v Německu. Rodiče žáka to odmítli, jdou k soudu
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Rodiče studenta gymnázia v německém Rendsburgu byli předvoláni k soudu za to, že jejich syn odmítl jít se třídou na návštěvu mešity a rodiče následně odmítli zaplatit pokutu. Podle zemského ministerstva školství se multikulturní návštěvě mešity nelze vyhnout, škola pak jednání žáka označila za záškoláctví. Mešitu přitom donedávna sledovala německá tajná služba. O případu informují německé noviny Schleswig-Holsteinische Zeitungsverlag.
Student Kronwerk Gymnasia v severoněmeckém Rendsburgu nechtěl jít v červnu 2016 do mešity, kam jeho třída šla v rámci vyučování zeměpisu. Úřady následně rodičům studenta vyměřily pokutu 300 euro, matce i otci po 150 euro. Rodiče tuto částku odmítli zaplatit a nyní bylo potvrzeno, že je v srpnu čeká soud.
Zemské ministerstvo školství v Kielu uvedlo, že návštěva mešity je pro studenty povinná a nelze se jí vyhnout. Kronwerk Gymnasium chování studenta označilo za „záškoláctví“, které je v Německu, zvláště se souhlasem rodičů, úřady trestáno. Podle ředitelky gymnázia Renate Fritzcheové je návštěva mešity důležitá součást výuky v rámci poznávání cizích kultur a jejich tolerance.
Rodiče studenta argumentují tím, že jsou rodinou ateistů a do náboženských objektů nechodí. Navíc vzhledem k množství teroristických útoků v nedávné době rodiče nechtějí svého syna pouštět někam, kde jsou „lidé opovrhující ostatními jako nevěřícími“. Rodiče škole také nabídli, že se jejich syn zúčastní náhradního vyučování v jiné třídě, ale byli odmítnuti. Jejich právník navíc tvrdí, že návštěva mešity není součástí výuky, nýbrž spadá do kategorie „jiných školních akcí“, a neúčast na ní tudíž nelze jakkoliv sankcionovat.
Výběr mešity v Rendsburgu byl zvláště pikantní. Mešita totiž byla až do roku 2015 sledována německou tajnou službou, Spolkovým úřadem pro ochranu ústavy. Náleží tureckému hnutí Milli-Görüs-Bewegung (IGMG), z jehož řad jsou rekrutováni propagandisté tureckého prezidenta Recepa Tayipa Erdogana. Hnutí má podle Spolkového úřadu pro ochranu ústavy extremistické a antisemitské cíle.
Diskuze
Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.