státní rozpočet

Vysoké školy dostanou přidáno, není jisté o kolik

státní rozpočet
Vysoké školy dostanou přidáno, není jisté o kolik

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Vysoké školy dostanou příští rok přidáno, představitelé vládní koalice ale zatím neupřesnili, s jakou částkou mohou počítat. Podle ministra financí Ivana Pilného (ANO) našla po výzvě premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) z minulého týdne ministerstva ve svých rezervách devět miliard korun pro zvýšení rozpočtu na příští rok. Pilný však pravděpodobně nesplní požadavek vysokých škol na růst ve výši 4,5 miliardy, koaliční strany hovoří o třech miliardách. Kabinet bude rozpočet schvalovat příští pondělí.

O rozpočtu a jeho navýšení z rezerv ministerstev v pondělí po zasedání vlády jednalo její rozšířené předsednictvo. „Jsem po dnešku optimista, věřím, že příští týden dokončíme debatu o rozpočtu, zbytek už je věcí ministra financí. Předpokládám, že on dojedná zbývající podrobnosti ve vztahu k ministerstvům,“ uvedl poté Sobotka.

Pilný řekl, že do příjmové části rozpočtu má z rezerv ještě přidat ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Domnívá se, že resorty by pak daly dohromady požadovaných deset miliard korun na zvýšení rozpočtu vysokých škol a další vládní priority. Mezi ně patří výstavba dálnic, věda, Sobotka zmínil také peníze pro policii, na bezpečnostní opatření či pro ministerstvo zemědělství.

Marksová před jednáním předsednictva vlády řekla, že její úřad plánuje uvolnit 1,96 miliardy. Z ministerstev podle Pilného zatím výzvu k uvolnění peněz z rezerv nevyslyšely dva úřady, čtvrtinu rezerv neposkytl ani Úřad vlády. „Dva úřady odmítly participaci, státní hmotné rezervy a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a také Úřad vlády k mému překvapení nesplnil úkol,“ řekl Pilný.

ilustrační foto: shutterstock

O navýšení financí pro vysoké školy v pondělí stejně jako minulý týden přišly před Strakovu akademii žádat zhruba dvě desítky doktorandů. Chtěli upozornit na nízké platy doktorandů a sliby koalice o zlepšení situace ve školství. Ministr školství Stanislav Štech (za ČSSD) doktorandy podpořil. Chtěl by, aby si polepšili nejen v příštím roce, ale i v dalších letech.

V kapitole ministerstva školství navrhuje Pilný na příští rok 161 miliard, tedy méně než před prázdninami, kdy to bylo 168 miliard. Rozpočet školství by se měl dál odvíjet od růstu platů učitelů a dalších zaměstnanců. Letos ministerstvo hospodaří se 156 miliardami korun.

Spolu s návrhem rozpočtu vláda příští týden schválí i nařízení o zvýšení platů ve veřejném sektoru. Dokumenty připraví Marksová, ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Kvůli nespokojenosti s platy vstoupily odbory do stávkové pohotovosti. Chtějí v ní zůstat, dokud vláda o růstu platů nerozhodne. Na protesty jsou připraveny i vysoké školy.

Vláda počítá v rozpočtu se schodkem 50 miliard korun. Ministerstvo financí ve srovnání s červnovým návrhem zvýšilo v aktuálním návrhu celkové výdaje a příjmy, a to zhruba o 21 miliard korun. Ministerstvo zvýšilo odhad růstu ekonomiky v roce 2018 z 2,9 procenta na 3,1 procenta a odhad daňových příjmů.

,