Němcová: Věřím, že kauza Čapí hnízdo s lidmi zahýbe a popřemýšlí, koho volit
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Trestní stíhání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba z ANO) může začít až tehdy, když je Poslanecká sněmovna zbaví imunity nebo se mandátu sami vzdají. Sněmovna o tom bude rozhodovat 5. září. Předsedkyně mandátového a imunitního výboru Miroslava Němcová (ODS), který dává poslancům doporučení, v rozhovoru pro Echo24 řekla, že věří, že celá kauza kolem Čapího hnízda a trestní oznámení na členy hnutí ANO lidmi zahýbe.
Jak vy jako poslankyně a předsedkyně mandátového a imunitního výboru přijímáte zprávu o tom, že policie chce v souvislosti s kauzou Čapí hnízdo stíhat předsedu a místopředsedu hnutí ANO?
Situace je vážná, ale asi každý, kdo se zabývá politikou, musel vědět, že pokud žijeme v právním státě, tak by kauza měla být nějak uzavřena. Otevřela se na mimořádné schůzi sněmovny již před rokem a půl. Věděli jsme, že to šetří orgány činné v trestním řízení ČR i OLAF a čekalo se na rozuzlení. Věděli jsme, že ta tečka za případem ještě nebyla. Domnívám se, že je správné, abychom k nějakému rozhodnutí dospěli, protože nechat to jen tak ve vzduchu, jako že se vůbec nic nestalo, tak to strašlivě podrývá důvěru lidí ve vymahatelnost práva a vůbec ve spravedlnost jako takovou. Doufám, že dojde k pravomocnému rozhodnutí.
Budete vy osobně hlasovat pro zbavení imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka?
Jako předsedkyně výboru jsem vázána mlčenlivostí. Nesmím zveřejňovat žádné okolnosti, které se případu týkají, protože ten výbor je neveřejný. Z formálních důvodů nechci zavdat příčinu, aby se kolem rozpoutalo formalistické peklo, jestli jsem porušila nějaký předpis. Své hlasování dopředu nikdy neříkám.
Výbor se tedy bude scházet 18. srpna, také jste avizovali, že si pozvete Andreje Babiše i Jaroslava Faltýnka. Na co se jich budete ptát?
To je standardní postup. My vždy, když policie žádá o vydání některého z poslanců, v prvním kroku zahájíme bod projednávání a určíme zpravodaje. Poté přerušíme schůzi, aby se zpravodaj se vším důkladně seznámil, a hledáme společný termín s těmi, kteří mají být vydáni, aby se na výbor mohli dostavit. Chceme slyšet i druhou stranu.
Hnutí ANO má v morálním kodexu, že v případě trestního stíhání člen sám požádá sněmovnu o vydaní. Mohou být tedy policii vydáni i bez hlasování poslanců?
To je vyloučené. Ve finále na návrh mandátového výboru musí rozhodnout sněmovna. Jiné by to bylo ve chvíli, pokud se poslanec chce vzdát mandátu, v čemž mu nikdo nebrání. Chce-li naplnit etický kodex, tak nejjednodušší je vzdát se mandátu a v tu chvíli sněmovna nehlasuje o jeho vydání, není kryt imunitou a orgány činné v trestním řízení mohou jednat.
Andrej Babiš již několikrát různá podezření na svou osobu odvrátil a nakonec je ještě dokázal využít ve svůj prospěch. Stane se to podle vás i tentokrát?
Věřím, že ne. Věřím, že kauza s lidmi zahýbe a že budou mít důvod popřemýšlet nad tím, jestli volbou tohoto muže dělají to nejlepší pro svou zemi a pro svoji budoucnost a jestli náhodou na politické scéně nenajdou nějakého lepšího reprezentanta. Doufám v to, že takováhle věc, která je už známá dlouho, bude takové vybídnutí k tomu, aby lidi popřemýšleli nad tím, koho volit.