Zadržený exsenátor Novák má německé občanství
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák, kterého zadržela policie v Německu, má podle informací ČTK německé občanství. Mluvčí českého ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová v úterý uvedla, že tato skutečnost nebrání Novákovu vydání do ČR na základě evropského zatýkacího rozkazu. Potvrzuje to i německé ministerstvo spravedlnosti. Muž čelí v Česku obvinění v souvislosti s činností Regionální rady regionu soudržnosti Severozápad.
„Orgány činné v trestním řízení s ním nakládají jako s německým občanem, ministerstvo spravedlnosti to nezpochybňuje,“ konstatovala mluvčí.
O Novákově vydání do Česka by měl podle česko-německého policejního centra v bavorském Schwandorfu rozhodnout soud ve Frankfurtu nad Mohanem. Novák byl ve Frankfurtu zadržen 24. prosince na základě eurozatykače, podle informací Českého rozhlasu se tak stalo po jeho příletu z Los Angeles.
Dozorující žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Tomáš Minx v pondělní tiskové zprávě uvedl pouze to, že v Německu je na základě eurozatykače vydaného českými justičními orgány „vedeno řízení proti jedné osobě“. V úterý sdělil, že další informace poskytnout nemůže, a to s ohledem na potřebu chránit účel trestního řízení.
Státní zastupitelství ve Frankfurtu nad Mohanem ČTK sdělilo, že se do případu zapojilo. Jakékoliv další podrobnosti ale odmítlo uvést.
Obecně německé ministerstvo spravedlnosti uvádí, že vydání trestně stíhaných německých občanů do dalších zemí EU je možné při splnění několika podmínek. Zásadní je, do jaké míry se daný čin váže k zemi, která o vydání žádá. Roli hraje také to, jestli čin podstatným způsobem nesouvisí s Německem a konečně možnost odpykat si případný vězeňský trest ve spolkové republice.
Novák byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí víc než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.
Kauza Regionálního operačního programu Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu je obviněno 24 lidí, jsou mezi nimi politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky sociální demokracie – nynějšího předsedu ČSSD v Karlovarském kraji a starostu Chebu Petra Navrátila či bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou. Za ODS jsou vedle Nováka mezi obviněnými podnikatel Daniel Ježek, jenž jako jediný skončil ve vazbě, či bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl (ODS), který je nyní ředitelem odboru ministerstva průmyslu a obchodu.