Výstavba osad

Netanjahu: Návštěvu Ukrajiny rušíme. Podpořili jste rezoluci OSN

Výstavba osad
Netanjahu: Návštěvu Ukrajiny rušíme. Podpořili jste rezoluci OSN

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zrušil plánovanou návštěvu ukrajinského předsedy vlády Volodymyra Hrojsmana, který měl do Izraele přicestovat příští týden. Podle nedělní zprávy izraelského rozhlasu se tak Netanjahu rozhodl kvůli tomu, že Ukrajina podpořila při hlasování v Radě bezpečnosti OSN rezoluci, která po židovském státu požaduje, aby přestal s výstavbou osad na okupovaných palestinských územích. Rezoluce byla schválena v pátek.

Rezoluci v patnáctičlenné Radě bezpečnosti schválilo 14 zemí. Spojené státy se hlasování zdržely. Díky nepoužití amerického práva veta tak dokument mohl projít. V sobotu Izrael oznámil, že se rezoluci nepodřídí. Premiér Netanjahu označil rezoluci za „neobjektivní a hanebnou“ a prohlásil, že Izrael přehodnotí své vztahy s OSN, včetně přítomnosti zástupců této instituce v Izraeli. Izraelská vláda podle Netanjahua přijme odvetná opatření v podobě zablokování finančních příspěvků do institucí OSN.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu - Foto: Shutterstock

List Haarec připomněl, že předseda ukrajinské vlády Hrojsman je židovského původu – jeho příbuzní žijí podle deníku v izraelském městě Ašdod. V minulosti Hrojsman působil jako starosta města Vinnycja, kde byl aktivní v místní židovské komunitě, napsal Haarec.

Izrael již v pátek uvedl, že povolal ke konzultacím izraelské velvyslance na Novém Zélandu a v Senegalu a že připravuje sankce vůči těmto dvěma zemím. Má se jednat mimo jiné o ukončení rozvojové pomoci Senegalu. Také tyto státy hlasovaly pro rezoluci.

Rezoluce na Izrael naléhá, aby „okamžitě a zcela ukončil veškeré osídlování na okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma“. Výstavba osad podle ní „představuje zjevné porušení mezinárodního práva“.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Chtějí proto, aby z Předjordánska, tedy Západního břehu, odešli všichni izraelští vojáci i osadníci. Na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě žije asi půl milionu Židů a zhruba 2,5 milionu Palestinců.

,

25. prosince 2016