Znovuzvolení Tuska je diktátem Berlína, prohlásil polský ministr
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski v rozhovoru se serverem wpolityce.pl označil znovuzvolení krajana Donalda Tuska do čela Evropské unie za signál toho, že EU se podřizuje „diktátu Berlína“. Polsko nyní podle unijních zdrojů hrozí tím, že nepřijme závěry ze summitu Evropské unie, i když podle právníků tím nezpochybní zvolení Donalda Tuska do čela Evropské rady, uvedla dnes televize TVN 24.
Polská opozice vnímá Tuskovo znovuzvolení jako porážku nynější konzervativní vlády, zatímco vládní tábor označuje Tuskovo pokračování za „úspěch Německa“.
Závěry ze summitu bývají přijímány konsensem, což znamená, že šéfové států a vlád obvykle jednají tak dlouho, dokud se jim nepodaří dospět k dohodě. Pokud Varšava vytrvá v odporu, závěry summitu ohledně migrace, unijní prokuratury či ekonomiky by mohly být přijaty jako prohlášení 27 států, podotkl list Gazeta Wyborzca na svém webu.
„Nesouhlasíme se zvolením Tuska, ale nemáme možnost právně zpochybnit toto rozhodnutí,“ připustil šéf polské diplomacie Witold Waszczykowski podle serveru Onet.pl. „Analyzovali jsme možnost odmítnutí podepsat závěry ze summmitu. Ale od představitelů velkých zemí jsme slyšeli, že zvolení šéfa Evropské rady nepodléhá takovému schvalování,“ dodal a postěžoval si, že unie směřuje k „neslýchaně pružným pravidlům“: pro pozvání polského protikandidáta Jacka Saryusze-Wolského se vyžadovala jednomyslnost, která pro zvolení Tuska již nebyla nutná.
Podle předsedy vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawa Kaczyńského byla porušena pravidla volby vrcholných unijních činitelů a výsledek hlasování ukazuje, že unie je ovládána Německem. Myšlenka, že by Polsko unii opustilo, je ale podle Kaczyńského nesmysl.
Polský konzervativní kabinet Tuska tvrdě kritizuje. Premiérka Beata Szydlová tvrdí, že Tusk, který má blízké vztahy s centristickou opozicí, několikrát porušil svůj „evropský mandát“, když se zapojil do „vyhrocených“ sporů na národní úrovni. V dopise ostatním účastníkům summitu jej dokonce obvinila z pokusu o svržení polské vlády neparlamentní cestou.
Podle Kaczyńského nerespektovali dnes unijní vůdci na summitu v Bruselu pravidlo, že při volbě vrcholných představitelů unie by tito činitelé měli mít podporu své domovské země.
„To je směšné strašení, které budí jen politování,“ řekl bývalé šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski o výhružkách, že Polsko nepřijme závěry summitu. Varšava se podle něj ocitla v izolaci. „Ukázalo se, že když seriózní politici mají volit mezi Jaroslawem Kaczyńským a EU, vybrali si EU,“ dodal.