Austrálie chce přemístit žadatele o azyl do jiných států

Austrálie chce přemístit žadatele o azyl do jiných států

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Austrálie plánuje přemístit 1300 žadatelů o azyl, kteří jsou nyní drženi v uprchlických táborech na ostrovech v Tichém oceánu, do jiných zemí. Australský ministr pro migraci Peter Dutton však neuvedl, s kterými zeměmi Austrálie dohodu o přesídlení uzavře, informovala agentura AP.

„Už dlouho jednáme s třetími zeměmi a dohodu uzavřeme brzy,“ řekl Dutton agentuře AP. To by znamenalo, že azylanti nezůstanou na místě, kde jsou v současné době drženi, ale ani nebudou vráceni do vlasti.

Austrálie dlouhodobě uplatňuje přísnou azylovou politiku, jež znemožňuje běžencům, kteří doplují k australským břehům, usadit se v zemi a posílá je do táborů v ostrovních státech Nauru a Papua-Nová Guinea. Za provozování táborů Canberra těmto zemím platí. Australská vláda prohlašuje, že tímto způsobem bojuje s převáděčstvím a nelegální migrací. Většina žadatelů o azyl pochází z Afriky, Asie a Blízkého východu.

Konzervativní australská vláda dala již koncem října najevo, že hodlá přitvrdit v migrační politice, když navrhla zákon, který doživotně znemožní vstup do Austrálie uprchlíkům a migrantům, kteří připluli na lodi. Na australskou půdu by nebyli doživotně vpuštěni ani jako turisté či podnikatelé.

Ministr Dutton věří, že zákon by migranty odradil od cesty a zároveň dal najevo převáděčům, že Austrálie hodlá uplatnit nekompromisní přístup. Opoziční Labouristická strana však řekla, že návrh nepodpoří, což znamená, že k schválení zákona budou vládnoucí konzervativci muset získat podporu nezávislých stran nebo menších politických uskupení.

Doživotní zákazy vstupu

„Představa, že občan Spojených států, Kanady nebo Nového Zélandu bude za 30 či 40 let čelit doživotnímu zákazu návštěvy Austrálie, je prostě nepřijatelná,“ konstatoval vůdce labouristů Bill Shorten.

Podle australských médií je možné, že Austrálie uzavře dohodu o přesídlení žadatelů o azyl z Nauru a Papuy-Nové Guineje právě se Spojenými státy a Kanadou.

Nabídku Nového Zélandu na přesídlení asi 150 žadatelů o azyl Austrálie nedávno odmítla, protože by jim to umožnilo volný pohyb po Austrálii. Nový Zéland má nyní s Austrálií bezvízový styk.

,

10. listopadu 2016