Státy Afriky chtějí hromadně opustit trestní tribunál ICC
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .
Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat
zde.
Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.
Africké státy plánují hromadně vypovídat členství v Mezinárodním trestním soudu (ICC). Dohodli se na tom v zákulisí dnes končícího summitu Africké unie (AU) v etiopské metropoli Addis Abebě. S odvoláním na zdroj blízký AU a dvě nevládní organizace o tom informovala agentura AP.
Existenci dohody potvrdil zdroj blízký AU, jenž si přál zůstat v anonymitě. O záměru afrických politiků kolektivně vystupovat z ICC hovořil s AP i Désiré Assogbavi, jenž u AU zastupuje mezinárodní charitativní organizaci Oxfam International.
O ujednání promluvila i Elise Kepplerová z mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch. Podle ní dohoda obsahuje "málo konkrétních doporučení pro další kroky". Domluven prý nebyl ani žádný jejich časový rozvrh.
Mnohé africké státy si delší dobu stěžují, že ICC se od svého vzniku v roce 2002 zaměřuje výhradně na černý kontinent a opomíjí problémy v jiných částech světa. Některým také vadí, že ICC stíhá i hlavy států jako súdánského či keňského prezidenta. V posledních několika měsících vypověděly příslušnost k ICC již tři africké země - Jihoafrická republika, Burundi a Gambie.
Pravomoc ICC neuznává řada dalších států, mimo jiné USA, Rusko, Čína nebo Izrael. Česká republika se k ICC připojila v roce 2009.
ICC je první stálý nezávislý mezinárodní trestní tribunál. Sídlí v nizozemském Haagu a jeho úkolem je soudit pachatele zločinů proti lidskosti, genocid a válečných zločinů na celém světě.