Nově zveřejněný e-mail

‚Al-Káida je v Sýrii na naší straně.‘ Mail, který psal Clintonové její poradce

Nově zveřejněný e-mail
‚Al-Káida je v Sýrii na naší straně.‘ Mail, který psal Clintonové její poradce

Poradce Hillary Clintonové Jake Sullivan stejně jako sama Clintonová věděl o tom, že Spojené státy v Sýrii bojují po boku teroristické organizace Al-Káida. Svědčí o tom nově zveřejněný e-mail, který tehdejší americké ministryni zahraničí poslal v roce 2012. „Al-Káida je v Sýrii na naší straně,“ uvedl v e-mailu Sullivan. Informaci přinesl server WikiLeaks.

Tento mail přišel v únoru 2012, kdy v Sýrii již druhým rokem probíhala občanská válka, a jen pár týdnů poté, co se v Sýrii zformovala islamistická odnož Al-Káidy Fronta an-Nusrá.

„Al-Káida je v Sýrii na naší straně,“ psal Sulliven v e-mailu 12. února 2012. Nově zveřejněná zpráva tak odhaluje, že USA věděly o tom, že vůdce Al-Káidy Ajmán Zavahrí svolává muslimy z Turecka a Středního východu, aby se připojili k povstalcům v boji proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi. Do tohoto dne nebylo jasné, kdo je „rebel“ a kdo je z Al-Káidy, ovšem podle nově zveřejněného emailu to Spojeným státům bylo jedno, protože věděli, že je „Al-Káida na jejich straně“, píše server True Activist.

Džihádisté v Sýrii. - Foto: Islamic State

Spojené státy zásobovaly rebely v Sýrii od roku 2011.

Jake Sulliven byl předním kandidátem na pozici poradce pro národní bezpečnost Spojených států v týmu Hillary Clintonové, což se ale díky vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách neuskutečnilo. Byl také členem přípravného týmu volebních kampaní Baracka Obamy a poradce bývalého viceprezidenta Joea Bidena. Působil jako ředitel politického plánování na americkém ministerstvu zahraničí.

 

, nel