Dronové záběry vzbudily skandál

Mnichov má problém. Zeď proti hluku, nebo proti migrantům?

Dronové záběry vzbudily skandál
Mnichov má problém. Zeď proti hluku, nebo proti migrantům?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

V mnichovské čtvrti Neuperlach vzniká několik metrů vysoká zeď, která oddělí místní rezidenty od nedalekého zařízení pro běžence. Místní, kterým se migranti v sousedství nezamlouvali, si nakonec „vydupali“ povolení na stavbu u úřadů s tím, že je zeď bude bránit proti hluku. Nicméně do úřadu se kvůli tomu pustil místní lokální politik Guido Bucholtz, podle kterého je zeď jednoznačně proti uprchlíkům a integraci. Píší o tom německá média.

„Ta zeď je přesně v rozporu s politikou integrace a proti kultuře pohostinnosti,“ kritizoval rozhodnutí úřadů Bucholtz. Úřady se tím podle něj postavily na stranu těch, kteří chtějí izolovat jiné lidi. Zároveň na internetu zveřejnil video z dronu, které zachycuje rozestavěnou zeď.

Bucholtz také upozornil na to, že čtyřmetrová zeď bude ještě vyšší než Berlínská zeď, která byla jedním z nejznámějších symbolů studené války. Ta měřila do výšky zhruba 3,6 metrů. Podle některých německých médií by mohla zeď poškodit image země v zahraničí.

Nejbližší domy jsou od zařízení pro uprchlíky vzdálené několik desítek metrů a sedm místních se dokonce kvůli jeho vybudování obrátilo na soud. Má v něm být ubytováno zhruba 160 žadatelů o azyl včetně mladistvých, kteří do Německa přišli bez rodičů.

Do Německa letos podle Spolkového úřadu pro migraci a uprchlíky (BAMF) přijde méně než 300 tisíc běženců. Rozhlasové stanici MDR Aktuell to řekl šéf úřadu Frank-Jürgen Weise. Loni do spolkové republiky dorazilo rekordních 890 tisíc uprchlíků.

Mnichovská stavba připomíná známou zeď v Matiční ulici v Ústí nad Labem. Tu se rozhodli místní vybudovat jako protihlukový plot v roce 1999 kvůli oddělení obyvatel v rodinných domech od „sociálně vyloučených“. Zeď vyvolala kritiku i ze zahraničí, kritizovali ji například americký kongresman Christopher Smith nebo evropský komisař Günter Verheugen. Po protestech byla zeď z Matiční ulice odstraněna.

, lie, bp