Editorial Dalibora Balšínka

Proč se bezbožný lid fixuje na prezidenta?

Editorial Dalibora Balšínka
Proč se bezbožný lid fixuje na prezidenta?

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Do hry o prezidentský mandát vstoupil laické veřejnosti neznámý chemik Jiří Drahoš. Prakticky nulové povědomí většiny občanů o profesoru Drahošovi nemusí mít nutně diskvalifikující parametry, může se opírat o povědomost Akademie věd, v jejímž čele stál osm let. A ta samotná se z povahy věci těší úctě. V první fázi boje o Hrad se může zaštítit právě touto institucí. Může vycházet také ze svého ušlechtilého zjevu a vysoké postavy, která by mohla hrát nezanedbatelnou psychologickou roli, byť z historie známe několik velkých mužů nízkého vzrůstu. Profesor Drahoš se také může opírat o čistý kádrový profil, nebyl ve straně, a především ve funkci předsedy Akademie si vedl velmi obstojně. Není s ním spojený žádný skandál a je to slušňák od pohledu. Tím však výčet jeho předností zatím končí. Už z prvních, velmi opatrných veřejných vystoupení je zřejmé, že žádný vyprofilovaný politický názor nebo koncept fungování společnosti nemá. To silně kontrastuje s názorovým systémem, který měli, byť protikladný, Václav Havel nebo Václav Klaus. Nevýraznost je zřejmá také ve srovnání s Milošem Zemanem, jenž se opírá o encyklopedické znalosti, které jsou navíc s přibývajícími lety čím dál méně spolehlivé, nakombinované s populismem. Miloš Zeman je jednoznačně nejzdatnější rétor, má ze všech polistopadových politiků z hlediska formy nejlepší vystupování, které svou přesvědčivostí překonává i ty největší zhovadilosti, jež vypouští z úst.

Každopádně když Jiří Drahoš oficiálně oznámil, že se bude ucházet o prezidentskou funkci, objevil se první soupeř, kterého lze brát v souboji s Milošem Zemanem vážně. To není možné říct o Michalu Horáčkovi, jenž zůstane jen jakýmsi uměleckým zpestřením kampaně, byť na trochu jiné úrovni, než předváděl před pěti lety potetovaný muzikus Vladimír Franz. U Jiřího Drahoše je až příliš zřejmý nedostatek nadání pro veřejné vystupování a schopnost formulovat názory na základní společenské otázky. Je to evidentní třeba ve srovnání s jiným profesorem, který dosáhl i nezpochybnitelných úspěchů ve svém oboru, psychiatrem Cyrilem Höschlem, o jehož hodnotovém systému a pohledu na společnost není pochyb. Jiří Drahoš se odpovědím zatím vyhýbá, zdůrazňuje slušnost, důstojnost a u všeho ostatního čeká, až mu tým poradců sestaví stanovisko. Je otázka, jak si je osvojí a jak obstojí v nečekaných situacích, kdy bude muset jednat a odpovídat jen sám za sebe, nikoliv podle průzkumů veřejného mínění. A zrovna tuto disciplínu velmi dobře zvládá Miloš Zeman. Celá hra je na začátku, Jiří Drahoš je outsider, který se může opírat o sympatie kaváren, ale o jeho úspěchu rozhodne podpora hlavně těch, kteří sedí u televize.

Samotného mě překvapuje, jakou důležitost a vážnost lidé obecně přisuzují roli prezidenta, přitom reálně má jen minimální vliv na chod v zemi a pro fungování společnosti jsou nesrovnatelně důležitější výsledky parlamentních voleb. Rezignoval jsem na racionální pochopení tohoto faktu. I bezbožní lidé potřebují jakousi autoritu, kterou taky jaksi nepochopitelně představuje prezident. Možná je to i tím, že sídlí na těch majestátních Hradčanech, jež jsou největším sídlem hlavy státu na světě. Kdybychom přešoupli prezidenta z Hradu do nějakého domu na Staroměstském náměstí, bylo by to také o něčem jiném, ale chápu potřebu symbolů suplujících potřebu hodnot. V každém případě je jasné, že Hrad sídlem prezidenta zůstane a že by bylo lepší, aby tam seděl někdo třeba bez silného politického názoru, hlavně aby nedělal ostudu. Pokud se tak ovšem nestane, žádná tragédie to nebude a přetrpíme to. Mnohem fatálnější je, kdo bude sedět v podhradí, ve Strakově akademii.