Za čtrnáct dní může zase přijít mediální kanonád

  - Foto: Jan Zatorsky
Za čtrnáct dní může zase přijít mediální kanonád

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) minulý týden předvedl silné nervy a přes výhrůžky hnutí ANO, že vypoví koaliční smlouvu, podepsal reorganizaci policie. V Národní centrále boje proti organizovanému zločinu se sloučí Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) se známějším Útvarem pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Značná část mediální scény i subkultury tzv. protikorupčních nevládek reorganizaci překřtila na zneškodnění ÚOOZ a jejího ředitele Roberta Šlachty, který prý jediný nebojácně šetřil i zločiny spjaté s vysokou politikou. Ministr Chovanec vyhrál mocensky, ale vyhraje i politicky a mediálně?

Z nějakého důvodu se bráníte slovu reforma policie. Proč tak trváte na reorganizaci?

Protože tu jde jen o organizační změnu v rámci policejního prezidia. Každý policista zůstává na svém místě, dál pracuje na svých kauzách. Rozhodně to není snaha vlamovat se do živých případů. Reorganizace znamená, že policie se bude postupně připravovat na nové výzvy: terorismus, finanční kriminalitu, která provází praní špinavých peněz, ale samozřejmě i migraci, obchodování s lidmi. Náš stát jednoduše zaspal například potírání drog. Rozbujely se nám tu velké, především asijské gangy, které dnes na českém území drogy vyrábí, a my nejsme schopni s tím nic dělat. Byl bych velice nerad, aby naši nástupci za pět sedm let říkali: Proč jste tomu tehdy jen přihlíželi?

Moment, a proč vlastně se Národní protidrogová centrála (NPC) té fúze nezúčastní?

Teď fúzují dva specializované útvary, ale reforma se bude vyvíjet a dobíhat až do roku 2020. Nemohu vyloučit, že po dalších analýzách a zkušenostech tam bude připojena nejenom NPC, ale i další složky policie.

A proč do věci vstoupil Andrej Babiš?

Andrej Babiš se vydal na česká náměstí a dělá si kampaň před krajskými volbami místo toho, aby připravoval rozpočet, aby se zamýšlel, co s Českou republikou případně udělá brexit. A samozřejmě tu kromě toho může být i snaha policii ovládnout.

Ale námitka Babiše i dalších kritiků reorganizace, proč se ta změna připravovala kradmo a pokoutně, se zdá platná.

Opakuji: je to organizační změna uvnitř stávajícího policejního prezidia, změna v gesci policejního prezidenta. A stejně jako jsou nezávislí státní zástupci, musí být nezávislá policie. Prezident Tomáš Tuhý je hlavní manažer policie, slouží řadu let, v mých očích je to nezávislý odborník. Už jsem říkal několikrát, že v rámci této změny se nepočítá s tím, že by do živých kauz vstupoval někdo nový. Policisté, kteří je dnes šetří, je mohou nerušeně šetřit dál. Bez toho, aby měli povinnost to sdělovat svým nadřízeným. Organizační změna je koncipovaná tak, aby nemohlo docházet k vynášení informací. Já doufám, že až tento prvotní náraz odezní a nastane nehysterická doba, bude i šance to veřejnosti dovysvětlit.

Říkáte prvotní náraz, podle mě jste reorganizací proti sobě vyvolali mediální kanonádu. Chápu to správně tak, že to náhlé oznámení reformy byl způsob, jak tu mediální kanonádu zkrátit na co možná nejkratší dobu?

My jsme byli připraveni na věcnou debatu, místo ní přišla mediální štvanice. Zahájily ji Lidové noviny, které patří Andreji Babišovi, od té chvíle věcná debata neměla šanci a zvrhlo se to v mediální přestřelku. Já dost dobře nevím, jestli bychom se o měsíc dřív nebo o dva měsíce později té kampani vyhli. Spíš ne.

Když se podíváte nazpátek, kdy to bylo nejdivočejší? Bezpečnostní rada státu, kde premiér Sobotka údajně vstal ze židle a ministra Babiše napomenul, ať se chová slušně?

Bezpečnostní rada státu byla velmi vyhrocená, já jsem ze strany Andreje Babiše takhle vyhrocené jednání ještě nezažil. Nechápu, proč nemohl udržet emoce na uzdě, proč to muselo být plné křiku. Jeho vystupování vůči panu premiérovi jsem považoval za navýsost nevhodné. Pan premiér vstal a v jednom okamžiku uvažoval o ukončení rady, to pravda je.

Křičel Babiš na bezpečnostní radě?

Tón byl ze strany pana ministra velmi vzrušený, ano. Ale já už bych to radši viděl jako věc, která je za námi.

Jaká je nálada v policii? Nevzniká nechuť, až žárlivost vůči ÚOOZ, o němž se na veřejnosti vytváří legenda, že je to poslední dobrá, nezkorumpovaná policejní jednotka?

Policie má 40 tisíc příslušníků a 10 tisíc civilních zaměstnanců. Ve sboru je strašná spousta šikovných, pracovitých a poctivých lidí. A výkřiky médií, že jedině ÚOOZ je ten pravý, a jinak celá policie nestojí za nic, ty lidi nutně uráží. ÚOOZ je kvalitní útvar, ale jsou tu i krajské kriminálky, ÚOKFK a další – a výsledky mají srovnatelné. ÚOOZ má vyšší míru specializace a z hlediska operativy oni jsou schopni některé trestné činy vyhledávat sami, což je jejich velká přednost. A právě toto by v synergii s dalšími útvary mohlo přinést výhodu pro celek. Já stojím o každého policistu, který chce zůstat.

Jak se vám poslouchala slova olomouckého státního zástupce Petra Šeredy, že protikorupční policie je tak trochu zasažena snětí?

Hm. Byla to protikorupční policie, kdo zatkl Davida Ratha, kdo dostal k obžalobě kauzu letadel Casa v době, kdy zúčastněným policistům tehdejší ministr financí Kalousek veřejně vyhrožoval. Vím, ÚOKFK se vyčítá kauza Holub, tedy případ zadrženého důstojníka z ÚOKFK. Ale podobný případ s podezřením na únik informací měli v kauze Vokál před pár měsíci i v ÚOOZ. Je třeba všem měřit stejným metrem.

O Robertu Šlachtovi jste při oznamování reorganizace mluvil s uznáním. Vyvinul se pak během krize váš pohled na něj?

Nevím, kdo mu radil nebo neradil, ale ta etuda odcházím–neodcházím mě vede k obavám, že se Robert Šlachta vydal na půdu politicko-mediální, kde asi není moc kovaný. Myslím, že mu to zbytečně ublížilo. Myslím taky, že kapitán opouští loď jako poslední, ne jako první. Pořád ho vidím jako policajta srdcaře, ale tady se vydal špatným směrem.

Co za profesionála je policista, který návrat k policii podmiňuje odchodem svého nadřízeného?

Jedním z důvodů, že jsem reorganizaci podepsal, byla obava, aby 40 tisíc policistů nezačalo pochybovat o tom, jestli policie pořád ještě je polovojenský sbor uspořádaný na principu subordinace. Ta situace destruovala vztahy mezi ÚOOZ a ÚOKFK, ale kromě toho i poměry v celé policii. Mně spousta policistů psala, že oni nevěří svým očím, jak se nedodržuje subordinace a že policista skrze média takhle vyjadřuje nedůvěru ke svým nadřízeným. Je asi těžko představitelné, že během povodní, nebo kdyby nastal teroristický útok, se v policii začne debatovat, místo aby se plnily rozkazy. To pak policie přestává hrát svou roli.

Jak je ošetřen odchod takto vysoce postaveného policisty do civilu? Má nějakou konkurenční doložku?

On je pod služebním zákonem a odchodem z funkce získává výsluhu, není to tedy přechod do civilu bez benefitu. Musí se chovat podle zákona, tedy nemluvit o kauzách, které řešil, o kauzách, které jsou živé.

Směřuji k tomu, jestli je něco, co by mu znemožnilo skončit v bezpečnostní divizi Agrofertu.

Teoreticky může. Když se podíváte několik měsíců nazpět, jeden velmi klíčový náměstek z ÚOOZ přešel přímo na ministerstvo financí.

A překvapilo by vás, kdyby Šlachta nakonec skončil v Agrofertu?

Tak to by mě překvapilo. Já si skoro neumím představit, že by někdo mohl být tak naivní, aby šel od ÚOOZ k Agrofertu.

To se v několika případech stalo.

Já vím, ale i vzhledem k té mediální kampani, kterou iniciovaly noviny Agrofertu, kdyby Robert Šlachta skončil v Agrofertu nebo v jeho blízkosti, byl by to celé velmi zvláštní příběh.

Teď zkusme odhlédnout od Roberta Šlachty, Andreje Babiše, od vás. Je normální, aby člen vlády soukromě zaměstnával bývalé vysoce postavené policisty a příslušníky BIS?

Pokud ten člen vlády shání specialisty na danou bezpečnostní oblast a ti lidé naprosto zapomenou na to, že pracovali v nějakém prostředí, a začnou se věnovat úplně jinému životnímu příběhu, tak to riziko není. Ale pokud mají tendenci dál se scházet s bývalými kolegy, tahat z nich informace a ty zneužívat v neprospěch státu a ve prospěch svého nového zaměstnavatele, to bych považoval za tak velké bezpečnostní riziko, že to už je práce pro kontrarozvědku, případně generální inspekci.

A nenastal už ten případ? Pokud vím, v policii už byla odevzdána služební hlášení policistů, že je zaměstnanci bezpečnostní divize Agrofertu kontaktovali a vyzvídali.

Já vám teď mohu pouze zmínit opatření, které jsem před rokem a půl inicioval. Tehdy jsem velmi důrazně žádal policejního prezidenta, aby zamezil jakýmkoliv stykům bývalých policistů z elitních útvarů s těmi, kdo v útvarech zůstávají. Aby se nevynášely informace. To platí pro všechny útvary, nejen pro ÚOOZ.

Ministr Babiš si postěžoval, že už před reorganizací jste ovládl vedení policie a že ČSSD patří i BIS.

BIS patří českému státu. Její ředitel Jiří Lang, kterého považuji za vynikajícího odborníka, stojí v čele služby řadu let a zažil řadu vlád. Obávám se, že byl ve službě, když já jsem ještě bezpečnostního kačera tahal po dvoře. Těm výkřikům pana Babiše moc nerozumím.

Je pro vás únosné být ve vládě s člověkem, který o vás osobně řekne, že jste lhář a podrazák, důležité státní orgány obviňuje, že patří konkrétní politické straně, o policejním prezidentovi řekne, že je to váš tajtrdlík...?

Pan Babiš často používá různé pseudozprávy a drby, které dostává já nevím odkud, ale většinou se postupem času ukazuje, že jsou buď nepřesné, nebo úplně nepravdivé. Jinak to nebylo moje první utkání s panem Babišem. Měli jsme už několik sporů na vládě, byly to spory velmi hlasité, a nikdy se o nich veřejnost nedozvěděla. Teď to je prvně, co se takový spor dostal na veřejnost.

Myslíte, že Babiš chce zničit ČSSD?

My se nenecháme ani ukřičet, ani vyhladit. Hnutí ANO by si mělo uvědomit, že slušnost premiéra Sobotky není slabost. Dlouho jsme prokazovali trpělivost vůči stavu na některých ministerstvech hnutí ANO, hasili jsme s kolegy z ANO jejich problémy...

Jaké konkrétně myslíte?

Tak třeba EIA na významné dopravní stavby. Na dopravě po dvou letech účinkování ministra Ťoka pořád není zjevné, jestli vůbec budeme schopni vybírat mýto. Jestli když už jsme přistoupili na to, že to firmě Kapsch i napříště dáme napřímo – a pan Babiš byl v minulosti velký kritik smlouvy s Kapschem –, jestli to tomu Kapschi vůbec bude možné takhle napřímo dát. Může se stát, že české dálnice budou rok, rok a půl nezpoplatněné, protože Ťok to prostě neumí vypořádat. Nebo kauza Libanon, která byla v gesci ministerstva obrany, a namočila se v ní i spravedlnost – oba ministři jsou za ANO… Mohl bych pokračovat, ale OK, chyby se dějí, ne každému se všechno podaří. Pak je snad normální si pomáhat a ne na sebe útočit přes média.

Během policejní krize jste dvakrát použil slovo „skandální“. Poprvé v televizi, když jste zmínil článek Janka Kroupy v Reportéru o dávných stycích podnikatele Babiše s ÚOOZ.

Je-li pravda, že Andrej Babiš v minulosti úzce spolupracoval s ÚOOZ – a já nemám důvod Janku Kroupovi nevěřit, navíc pan Babiš myslím na něj nepodal žalobu na ochranu osobnosti –, pak by to jasně potvrzovalo jeho vztah s Robertem Šlachtou. Potom by to pro mě bylo skandální, že ministr takhle vystupuje a nepřizná tu vazbu.

Podruhé jste mluvil o skandálu v souvislosti s Vrchním státním zastupitelstvím v Olomouci a jeho telefonáty na policejní prezidium do Prahy.

Já jsem dostal dva služební zápisy vysokých funkcionářů (Tomáš Tuhý a jeho náměstek Zdeněk Laube – pozn. red.), kteří vzhledem k tomu, že už to nemají komu dát, to dali mně. Oba se v té věci cítili velmi nekomfortně. Jinak já nemám vůbec žádný problém s tím, že generál policie jde podat vysvětlení. To musí každý občan republiky. Pouze mě překvapilo, že jsem o probíhajícím šetření druhý nebo třetí den poté, co mi oba služební hlášení dali a já ho umístil do trezoru, už četl na Novinkách.cz. To vyšetřování probíhalo v přímém přenosu. To mi přijde skandální, protože trestní řízení je ze zákona neveřejné. Veřejný je teprve soud. A pak ještě po tom podání vysvětlení, kdy mně oba policisté sdělili, že mají povinnost mlčet, se opět v Lidových novinách objeví spekulace, že se to týká nějakých dvou konkrétních kauz. Vůbec nevím, jestli to tak je, ale na můj vkus mají ty noviny informací nezvykle mnoho. Některá média jsou u nás cílenými úniky ze živých kauz proslulá, je to hrozný nešvar.

Berete si osobně, když z vás olomoučtí vlastně dělají vykonavatele představ Ivo Rittiga a Romana Janouška starých tři čtyři roky?

Ale ne. Státní zástupci mají právo si veškeré svoje informace ověřovat. Mně vadí jedině to, jak to teče do médií. Jsem rád, že v té věci (VSZ Olomouc kontra policejní prezidium – pozn. red.) koná nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Neměl konat už dávno? Konstrukce z trestních spisů ve věcech, jež vedou olomoučtí nebo ÚOOZ, utkají do novin už roky.

V minulosti asi bylo dost těžké určit, jestli informace šla od policistů, od státního zastupitelství, nebo od advokátů obviněných. Tady, myslím, je zjevné, odkud ten únik jde, a proto Pavel Zeman velmi správně začal konat. Chraň bůh, že bych mu chtěl radit.

Přineslo vám to body uvnitř ČSSD, že se někdo konečně takhle veřejně postavil Babišovi a oligarcha se musel stáhnout?

Já to ale nedělal kvůli politickým bodům ani kvůli oblibě u spolustraníků, to už spíš kvůli těm 40 tisícům policistů, kteří potřebují vidět, že policie je polovojenský sbor, kde se poslouchá, který je přitom navenek nezávislý. Podepsal bych to znova.

Hypoteticky: co byste udělal, kdyby vám premiér nařídil nepodepsat, protože podpis ohrožuje trvání koalice?

Důležité je, že mě pan premiér podpořil. Asi si umíte představit, co by byl plán B.

Že byste rezignoval?

To jste řekl vy.

Jak se na tu mediální kampaň zpětně díváte?

Pro mě je to jasný důkaz, že je potřeba přijmout zákon o střetu zájmů. Jako obranu všech dalších vlád a politiků před kumulací mediální a finanční moci v rukou lidí, kteří jdou do politiky. To není kvůli Chovancovi ani kvůli ČSSD, ale kvůli demokratickému vývoji v této zemi. Že jsme teď možná krátkodobě, trošku, vyhráli, neznamená, že taková kanonáda nemůže přijít v úplně jiné věci za čtrnáct dní.