Sebevražedná hra dorazila do Česka. Policie varuje před „Modrou velrybou“

Sebevražedná hra dorazila do Česka. Policie varuje před „Modrou velrybou“

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

České děti ohrožuje nová hra, která může končit až sebevraždou. Hra se šíří po Facebooku a dalších sociálních sítích, varuje policie.

„V posledních dnech se šíří v České republice na sociálních sítích informace o výskytu internetové hry s názvem Modrá velryba. Tato hra, která se rozšiřuje zejména z rusky mluvících zemí, je určena především mládeži a jejím cílem je plnit úkoly. Vítěz v konečné fázi je údajně donucen administrátorem spáchat sebevraždu,“ uvádí policie v tiskové zprávě.

Hra známá jako „Modrá velryba“ se měla poprvé objevit v Rusku. Spočívá v tom, že hráče kontaktuje „kurátor“, který mu zadává nejrůznější úkoly, ty sahají od poslouchání určité hudby a sledování východu slunce až sebepoškozování a vyrývání kryptických znaků do kůže. Hra má končit rozkazem k sebevraždě.

Před hrou varoval i ruský prezident Vladimir Putin. Přes svou hrozivost jsou legendy spojené s touto hrou pravdivé zřejmě jen částečně. Jak upozorňuje americký server Snopes.com, který se zaměřuje na zkoumání městských legend, zkazky okolo hry mají nejspíše pravdivý základ, ale žádná cílená skupina, která by tuto nebezpečnou aktivitu organizovala, neexistuje.

Počátkem zpráv o „Modré velrybě“ je zřejmě článek v ruském deníku Novaja Gazeta, který zkoumal nárůst sebevražd mladistvých v Rusku. Novaja Gazeta psala o 130 sebevraždách dětí za šest měsíců, které byly členy stejné skupiny na sociální síti VK.com, což je ruská obdoba Facebooku. Skupina si posílala obrázky sebepoškozování a psala si o myšlenkách na sebevraždu. Na základě tohoto článku poté vznikla legenda o hře „Modrá velryba“, která má být zodpovědná za 130 sebevražd.

Legenda o Modré velrybě však inspirovala i opravdové predátory na internetu k tomu, aby manipulovali děti a mládež k hrůzným úkolům. Podle serveru tiscali.cz skutečně případy, kdy lidé hru doopravdy hráli a dostávali znepokojivé úkoly, existují. Veškeré zprávy o tom, že vedly až k sebevraždě, jsou však nepotvrzené. O tom, že hra dorazila do České republiky, také nelze pochybovat. „Po důkladném zmonitorování sociálních sítí můžeme potvrdit, že tato hra se opravdu vyskytuje na území České republiky a bereme ji jako velmi vážnou hrozbu pro českou mládež,“ píše policie ve svém varování.

hra má spočívat v tom, že hráče kontaktuje „kurátor“, který mu zadává nejrůznější úkoly, ty sahají od poslouchání určité hudby a sledování východu slunce až sebepoškozování a vyrývání kryptických znaků do kůže - ilustrační foto shutterstock

Co doporučuje policie rodičům a pedagogům:

· Promluvte s dětmi o hrozbách sociálních sítí!
· Zaměřte se především na změnu chování a vzhled dítěte (samotářství, sebepoškozování..)!
· V případě, že máte podezření o výskytu této hry, ihned tuto skutečnost nahlásit na nejbližší policejní služebnu!

Co doporučuje policie dětem:

· Pokud máš podezření, že tvůj sourozenec, spolužák nebo kamarád tuto hru hraje, ihned to sděl rodičům nebo pedagogům!
· Bezpečně ulož internetový odkaz a zhotov printscreen obrazovky a předej ho rodičům nebo pedagogům!

,

Diskuze

Komentáře jsou přístupné pouze pro předplatitele. Budou publikovány pod Vaší emailovou adresou, případně pod Vaším jménem, které lze vyplnit místo emailu. Záleží nám na kultivovanosti diskuze, proto nechceme anonymní příspěvky.

13. dubna 2017