Assange odstřihli od internetu, začal pohotovostní plán

Assange odstřihli od internetu, začal pohotovostní plán

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Přihlásit se můžete zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete .

Echo Prime

Obsah dostupný jen pro předplatitele.
Předplatné můžete objednat zde.

Pokud nemáte předplatné, nebo vám vypršelo, objednat si ho můžete zde.

Echo Prime

Zakladateli serveru WikiLeaks Julianovi Assangovi zrušil přístup na internet neznámý státní úřad. Uvedla to v pondělí organizace WikiLeaks zveřejňující na internetu tajné vládní dokumenty. WikiLeaks zároveň aktivoval blíže neupřesněný pohotovostní plán. Informovala o tom agentura AP, podle které nechce nikdo případ komentovat. Assange se dlouhodobě zdržuje na ekvádorském velvyslanectví v Londýně.

„Internetové spojení Juliana Assange bylo záměrně přerušeno státním úřadem. Aktivovali jsme příslušné pohotovostní plány,“ napsal WikiLeaks na twitteru.

„Nemohu prozradit žádné informace,“ řekla AP žena, která zvedla telefon na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Ekvádorský velvyslanec na zaslaný e-mail zatím neodpověděl. Londýnská policie podle AP komentář odmítla.

Zakladatel WikiLeaks žije od roku 2012 na ekvádorském velvyslanectví v Londýně. Obává se, že ho Británie v případě zadržení vydá do Švédska a to pak do USA. Čtyřiačtyřicetiletý Assange je ve Švédsku stíhaný kvůli podezření ze znásilnění, kterého se měl dopustit v roce 2010. Assange obvinění odmítá a tvrdí, že je účelové. V pozadí je podle něj ve skutečnosti snaha vydat ho justici Spojených států, jejichž tajnou vládní dokumentaci server WikiLeaks zveřejnil.

Projekt WikiLeaks vznikl v roce 2006. V roce 2010 zpřístupnil tajné americké dokumenty o válce v Iráku i Afghánistánu. Dosud server zveřejnil na čtvrt milionu tajných dokumentů, které mapují fungování americké diplomacie od roku 1966 až do února 2010. Mimo jiné obsahují důvěrnou komunikaci více než 270 zastupitelských úřadů USA po celém světě.

Letos v říjnu WikiLeaks odhalily soukromé e-maily vedoucích činitelů Demokratické strany. Ukradená pošta mimo jiné obsahovala části staršího projevu prezidentské kandidátky Hillary Clintonové k bankéřům, v němž se přimlouvala za podporu finančníků z Wall Street.

,

17. října 2016